Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde mülkiyet hakkı
Right of property under the European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 261772
  2. Yazar: HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 585
Özet
Bu çalışmada bir insan hakkı olarak mülkiyet hakkı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve ulusalüstü insan hakları hukuku çerçevesinde ele alınmaktadır. AİHS, 1 Numaralı Protokolü üzerinden mülkiyet hakkına yer veren az sayıdaki insan hakkı belgesinden biridir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ile Avrupa İnsan Hakları Komisyonunun mülkiyet hakkına yönelik çok kapsamlı bir içtihadi birikimi bulunmaktadır. Bu içtihatlar incelenerek mülkiyet hakkının etkili olarak korunup korunmadığı ve mülkiyet hakkı ile diğer insan hakları arasında nitelik farkı olup olmadığı açığa çıkartılmaya çalışılmıştır. Yapılan incelemeye göre, mülkiyet hakkı, diğer haklara oranla etkili olarak korunmamaktadır. Bunun sebebi, mülkiyet hakkı ile diğer insan haklarının niteliklerinin farklı olmasıdır. Bu sebeple bu çalışmada AİHS, mülkiyete yer veren diğer insan hakları belgeleri ile uluslararası belgeler ışığında ele alınmaya çalışılmıştır. Böylelikle daha etkili bir koruma rejimi ihdas edilebilir
Özet (Çeviri)
This research deals with the right of property as a human right within the framework of supranational human rights law and especially European Convention on Human Rights (ECHR). ECHR, through its First Protocol, is one of the documents set forth the right of property. Both the European Court and Commission on Human Rights have developed extensive jurisprudence concerning this right. However, this research reveals that the right of property is not effectively protected. One possible explanation lies on the fact that the right of property and other human rights enshrined in the ECHR has different origins and characteristics. The present author argues that in order to provide an effective human rights protection for property, one should take into account of the relevant instruments related to property concept. This approach may serve a more effective general protection regime.