Cumhurbaşkanının idare ile ilişkileri
The President of republic in relationships by administration
  1. Tez No: 261773
  2. Yazar: METİN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
?Cumhurbaşkanının İdare İle İlişkileri? konulu tez çalışmamızda, gerek işlevsel gerek örgütsel anlamda Cumhurbaşkanının sahip olduğu idari yönlerine odaklanılarak İdare ile ilişkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Hukuksal ve siyasal sistem içerisinde esas olarak bir anayasa hukuku süjesi olarak bu yönden işlevler yüklenen Cumhurbaşkanı, özellikle 1982 Anayasası ile birlikte idari sistem içinde de ön plana çıkarılmak istenmiştir. Bu amaçla, Cumhurbaşkanına aynı zamanda artan görev ve yetkileri dolayısıyla birtakım idare ile ilgili işlem ve eylemleri yapma konusunda yetkiler tanınırken, diğer taraftan gerek kendisine bağlı kurumları, gerek içine bir süje olarak dahil edildiği Milli Güvenlik Kurulu gibi diğer kurumlar dolayısıyla idari örgütsel özellikler kazandırılmıştır. İşte, 1982 Anayasasının öngördüğü sistem içerisinde bir idare hukuku süjesi olarak da öne çıkmakta olan Cumhurbaşkanı, ağırlıklı olarak idare hukuku ilke ve esasları çerçevesinde tez çalışmamızın hedef konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis study that is topic as ?The President of Republic in Relationships by Administration?, is aimed that to state the relationships by Administration by focusing the administrative aspects of the President of Republic that has in both functional and organizational meaning. The President of Republic who ascribed the functions as a constitutional law subject essentially in law and political systems, is requested to be standed in the forefront also in administrative system by 1982 Constitution particularly. For this purpose, the President of Republic has given the authorities in carrying certain transactions and actions concerning administration in consequence also increased duties and authorities, on the other hand is granted administrative features in organizational in consequence both affiliated organizations to itself and the other organizations (as National Security Council) that is included into as a subject. As it is appeared, the President of Republic has become the goal matter of our thesis study under principals and bases of administrative law predominantly as an administrative law subject in prescribed system by 1982 Constitution.