Çok ihtimalli Rasch modeli ile derecelendirilmiş yanıt modelinin örtük özellikleri tahminleme performansı açısından simülasyon yöntemiyle karşılaştırılması
A simulation study for the comparison of the polytomous Rasch model and graded response model according to their performance on recovering the latent traits
  1. Tez No: 261771
  2. Yazar: SERKAN DOLMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Modern Test Kuramı çerçevesinde geliştirilen iki modelin örtük özellikleri tahminlemede ne kadar başarılı oldukları karşılaştırılmıştır. Buna ilaveten örneklem büyüklüğü, test uzunluğu ve şık sayısının yine tahminleme performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tahminleme performansı; yanlılık ve istikrar olmak üzere iki açıdan ele alınmıştır. Çalışma, simülasyon yöntemi ile üretilen suni veriler kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler, `çok yönlü duble çokdeğişkenli varyans analizi' kullanılarak incelenmiştir.Yapılan analiz sonucunda, Çok İhtimalli Rasch Modeli ile Derecelendirilmiş Yanıt Modeli arasında örtük özellikleri tahminleme başarısı açısından, önemli farklar olmadığı bulunmuştur. Dolayısıyla araştırmacıların tahminleme kalitesini arttırmak adına temel ölçme prensiplerinden vazgeçerek İki Parametreli Modellere yönelmelerine gerek olmadığı yorumu yapılmıştır. Ayrıca beklenildiği gibi, test uzunluğunun, şık sayısının ve örneklem büyüklüğünün artmasıyla tahminleme performansının arttığı sonucu elde edilmiştir. Buna ilaveten test uzunluğu ve şık sayısı arasında etkileşim olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two modern test theory models are compared in terms of their latent ability recovery performance. The effects of test length, category number and calibration sample size on trait estimations are also investigated. The performance of latent ability estimates are operationalized as two related but distinct concepts which are about the accuracy and consistency of the estimates. The analyses are conducted on artificial data which are produced according to the pre-specified simulation conditions. Data are then analyzed via multifactor doubly multivariate analysis of variance procedures.The results of the analysis indicate that there is no significantly large difference between Polytomous Rasch Model and Graded Response Model in terms of ability estimation performance. Therefore it is concluded that researchers do not need to abandon fundamental measurement principles and apply two parameter models in order to increase model-data fit. It is also found that (as expected) increasing the number of items, categories and sample size have positive effect on the accuracy and the consistency of the estimates, and that there is an interaction between number of items and categories.