Haksız rekabet hallerinden iltibas
Confusion as an act of unfair competition
- Tez No: 261776
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada haksız rekabet hallerinden iltibas incelenmiştir. İltibas kavramı, fikri mülkiyete ilişkin özel düzenlemelerde de karşımıza çıkan bir kavram olmakla birlikte, çalışmamızda Türk Ticaret Kanunu (TTK) madde 57/5 kapsamında haksız rekabet hallerinden biri olan iltibas anlatılmıştır. Tezimizin birinci bölümünde haksız rekabet kavramı incelenmiş, ikinci bölümde iltibas kavramı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise iltibas nedeniyle sorumluluk ve yargı yoluna başvurma konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which has been prepared as a master thesis at Istanbul University Social Sciences Institute, confusion as an act of unfair competition has been examined. Although the term of confusion has been observed in special regulations regarding intellectual property, our study focuses on confusion as an act of unfair competition under article 57/5 of Turkish Commercial Code. The first part of thesis analyses unfair competition and the second part focuses on the term of confusion. Finally, the third part of the thesis handles liability and legal action due to confusion.