Firma performansını etkileyen faktörlerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
The analysis of factors affecting firm performance with structural equation modeling
  1. Tez No: 261777
  2. Yazar: BİLGE ACAR BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYRAN ORHUNBİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, işletme performansı göstergeleri ile bu göstergeleri etkileyebilecek faktörler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Performans göstergeleri olarak; karlılık, verimlilik, büyüme, piyasa performans ölçüleri, bu göstergeleri etkileyen faktörler ise pazar payı, sermaye yoğunluğu, kalite, yenilik, ihracat, yabancı sermaye oranı, likidite, mali yapı ve faaliyet oranları olarak belirlenmiştir.Birden fazla performans göstergesi ile performansı etkileyen birden fazla faktör arasındaki ilişkinin incelenmesi için çok değişkenli bağımlı yöntemlerden biri olan Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Analiz sonucunda performans göstergelerinin verimlilik, karlılık, büyüme, bu göstergeleri etkileyen faktörlerin ise pazar payı, sermaye yoğunluğu, yenilik, likidite, mali yapı ve faaliyet oranları olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, yeniliğin verimlilik ve büyüme üzerinde pozitif, sermaye yoğunluğunun, pazar payının ve faaliyet oranlarının verimlilik üzerinde pozitif, likidite oranlarının mali yapı oranları üzerinde negatif, mali yapı oranının karlılık üzerinde negatif, verimliliğin karlılık üzerinde pozitif, karlılığın büyüme üzerinde pozitif doğrudan etkisinin olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between indicators of firm performance and factors affecting these indicators has been studied. Profitability, productivity, growth, market performance measures have been determined as performance indicators while market share, capital intensity, quality, innovation, export, foreign capitalization rate, liquidity, debt and activity ratios have been selected as the factors affecting firm performance.The Structural Equation Modeling, which is one of the multivariate dependent methods, has been used to analyze the relationship between performance indicators and factors affecting firm performance. As a result of the analysis, productivity, profitability and growth have been determined as the indicators of firm performance, and market share, capital intensity, innovation, liquidity, debt and activity ratios have been determined as the main factors affecting these indicators. The results showed that innovation has positive effect on productivity and growth, while capital intensity, market share, activity rates have positive effect on productivity. It is found that the liquidity ratios have negative effect on debt ratios and debt ratios have also negative effect on profitability while productivity has positive effect on profitability. It is also observed that profitability has direct positive effect on growth