İltibas suretiyle haksız rekabet
Unfair competition by a way of confusion
  1. Tez No: 208521
  2. Yazar: ERİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR CAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Rekabetin son derece zorlaştığı, ekonominin globalleştiği, dev uluslar arası şirketlerin doğduğu, teknolojinin durmaksızın büyük bir hızla ilerlediği bir dünyada kişi ve kuruluşlar var olabilmek, büyümek, ileriye gitmek ve üstünlük sağlamak amacıyla hemen her zaman rakipleri ile giriştiği mücadelede iyi niyete, ahlaka ve hukuka uygun hareket etmeyebilmektedir. Kişi veya kuruluşların uyguladıkları bu haksız rekabet hallerinden en sık görüleni ise, bir başkasının haklı olarak kullandığı ad, unvan, marka, işaret gibi tanıtma vasıtalarıyla iltibasa meydan verebilecek surette ad, unvan, marka, işaret gibi tanıtma vasıtaları kullanmak suretiyle olanıdır. Gerçekten de bir kişi ya da kuruluşun genellikle uzun yıllar, yoğun çalışma ve ciddi sermayeler harcayarak toplumda kazandığı şöhret ve itibardan hukuka aykırı şekilde istifade etmek suretiyle iktisadi faaliyette bulunmak emek ve çaba harcamadan girişilen en kolay yol olarak görülmektedir. Uygulama en sık görülen haksız rekabet hali olan iltibas yine en sık markalar üzerinde gerçekleşmektedir. Günümüzde, bir ticari işletmenin sahibi olduğu markasının milyar dolar kabul edilmesi ve markalaşmaya verilen büyük önem dolayısıyla kötü niyetli, çaba ve emek harcamadan bir şeyler elde etmek isteyen kişileri ilk önce markayı taklit etme, benzerini kullanma yoluna itmektedir. Ekonominin, teknolojinin ve rekabetin gelişmesi ile birlikte iltibas tehlikesine karşılık hukukumuzda Ticaret Kanununda düzenlemiş bulunan genel hüküm niteliğindeki haksız rekabet kuralları ile yetinilmeyerek, gerek uluslar arası sözleşmeleri onaylanarak gerekse de yeni kanun ve kanun hükmünde kararnameler kabul edilerek haksız rekabet ile mücadele edilmektedir. İltibas suretiyle haksız rekabet adındaki tezimizde, iltibası düzenleyen Türk Ticaret Kanunundaki genel hükümler ile bu genel hükümlerin özel kanun ve kanun hükmündeki kararnamelerdeki iltibas halleri ile ilişkisini incelemeyi çalıştık. Anahtar Kelimeler : 1) Rekabet, 2) Haksız Rekabet, 3) İltibas
Özet (Çeviri)
In a world where the competition is getting harder, the economy is globallizating, huge multinational companies are appearing, the technology is rapidly growing, persons and establishments will not always act in goodwill, ethic and legal for the reason to be exist, to grow up, to progress. The most seen act of unfair competition that persons and establishments rarely commit is, to use identification instruments such as name, trade name, trademark and sign to make confusion with the identification instruments such as name, trade name, trademark and sign that one use fairly. To benefit from the fame and credit that one person or an establishment gain in the society after long time period, serious practices and huge capital illegally is the easiest way of doing business without effort and endeavor. Confusion, the most seen act of unfair competition usually is made on trademarks. For the reason of the value of a trademark an establishment have is approximately one billion dollars and the importance of having a trademark, leads persons who are malicious and want to get something without any effort and endeavor, firstly trademark piracy. With the development at the economy, technology and competition, it is not deemed sufficient in our legal system the general provision for unfair competition in Commercial Code but international agreements are ratified, new codes and decrees are enacted to fight against unfair competition. We try to search the general provisions in Turkish Commercial Code regulates confusion and the relation between the general provisions and special codes and decrees in this thesis named unfair competition by a way of confusion. Keywords : 1) Competition, 2) Unfair Competition, 3) Confusion