İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının etik açıdan çalışanlar tarafından algılanışı ve örgütsel bağlılıkla ilişkisine yönelik bir araştırma
Employees' perception of business ethics in human resources management applications and a research of its relation with organization commitment
  1. Tez No: 261782
  2. Yazar: YELİZ KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çalışanların insan kaynakları yönetimi uygulamalarındaki etik değerleri algılamaları ile örgüte olan bağlılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Çalışma giriş ve sonuç kısmının dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işletmeler açısından iş etiğinin önemi ve rolü ele alınmıştır. İkinci bölümde; örgütsel bağlılık kavramı, insan kaynakları yönetiminde iş etiği ve insan kaynakları yönetiminde iş etiğinin örgütsel bağlılık ile ilişkisi incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise insan kaynakları yönetimi uygulamalarının etik açıdan çalışanlar tarafından algılanışı ve örgütsel bağlılıkla ilişkisine yönelik araştırma yapılmıştır. Araştırma, lojistik sektöründe faaliyet gösteren kurumsal bir firmanın İstanbul genel merkezinde görev yapan çalışanlar üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, firmanın çalışanları tarafından algılanan insan kaynakları uygulamalarındaki iş etiği ile çalışanların örgüte olan bağlılığı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İnsan kaynakları uygulamalarındaki iş etiği ile çalışanların örgüte olan duygusal bağlılığı arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the relationship between the employees? perceptions of business ethics in human resources management applications and their organizational commitments.The study consists of three sections except for the introduction and conclusion sections. In the first section, importance and role of business ethics are discussed in terms of business enterprise. In the second section, organizational commitment, business ethics in human resources management applications and their relationships are investigated.In the third part, the findings of an emprical study employees' perception of business ethics in human resources management applications and ıts relation with organizational commitment. The findings of an empirical study -which covers employees working in the Corporate Headquarters of a leading logistics company in Turkey- has been presented. The results show that the relationship between business ethics in human resource management applications and employees? organizational commitments is related with signalling a moderate correlation. It is also found a moderate correlation between business ethics in human resource management applications and employees? affective commitment.