Capital mobility and monetary policies in emerging market economies
Gelişmekte olan ülkelerde sermaye hareketliliği ve para politikaları
  1. Tez No: 261791
  2. Yazar: FATİH KALFAZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Finansal serbestleşme ile birlikte sermaye hareketlerini serbest bırakan gelişmekte olan piyasa ekonomileri yüksek miktarda sermaye girişlerine şahit olmaktadır. Söz konusu sermaye hareketlerinin kısa vadeli ve spekülatif karakterde olması, sermayenin ?ani duruş? ve ?tersine dönmesi? gibi durumlarda zaten sığ ve gelişmini tamamlamamış olan gelişmekte olan ülke ekonomilerinin finansal piyasalarında büyük dalgalanmalara ve nihayetinde büyük çöküntülere neden olmaktadır. Söz konusu serbestleşme ile birlikte, gelişmekte olan ülkeler sermaye girişlerinin sürekliliğine bağımlı hale gelmektedir. Aynı zamanda kısa vadeli ve spekülatif nitelikteki bu hareketler merkez bankalarının genellikle politika hedefi olarak kullandığı döviz kuru, faiz oranları, parasal büyüklükler ve döviz rezervleri gibi değişkenlerde dalgalanmalar meydana getirmektedir.Bu çalışmanın amacı, kısa vadeli sermaye hareketlerinin gelişmekte olan piyasa ekonomileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bunu yaparken, birinci bölümde finansal serbestleşme ve finansal serbestleşmeden kaynaklanan sermaye hareketlerini değerlendirdim. Bu bölümde, sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülkelere yönelmesindeki faktörleri ve bu hareketlerin sürdürülebilirliğini inceledim. Ikinci bölümde, özellikle 1990'lı yıllarda, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde yaşanan krizlerin nedenlerini, finansal kriz literatüründeki gelişmeleri ve bilhassa ?bilanço analizlerini? araştırdım. Son olarak, üçüncü bölümde; sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülke ekonomilerinin para politikaları üzerindeki etkilerini, sermaye hareketlerinin merkez bankalarının bağımsız para politikaları uygulayabilme imkanını ne ölçüde etkilediğini, ve finansal krizlerden kaçınmak için gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde ne gibi politikalar izlenmesi gerektiğini araştırdım.
Özet (Çeviri)
Along with financial deregulation, emerging market economies that liberalize their capital accounts witness on influx of capital flows. The short-term and speculative characteristics of these capital inflows bring about large financial fluctuations and ultimately cause to collapse in the emerging countries? economies, which are already shallow and at the early stage of their developments, in case of a ?sudden stop? and ?reversal? incident. Associated with aforesaid liberalization, developing countries become dependent on continuity of capital inflows. At the same time, these short-term and speculative capital inflows bring about fluctuations in the variables such as exchange rate, interest rates, monetary aggregates and foreign reserves, which are generally the policy instruments of the central banks.The purpose of this study is to set forth the effects of short-term capital movements on the emerging market economies. In doing this, in chapter I, I review the financial liberalization and capital movements that arise from financial liberalization. In this chapter, I examine the factors that determine capital movements into emerging economies and the sustainability of these movements. In chapter II, I investigate the causes of emerging market crises, especially in the 1990s, developments in the financial crisis literature and particularly ?balance sheet analyses?. Finally in chapter III, I explore the effects of capital mobility on the monetary policies of emerging market economies, to what extent the capital mobility affects the capability of implementing independent monetary policies of central banks, and what policies have to be implemented in the emerging market economies in order to avoid financial crises.