Finansal piyasalarda aşırı reaksiyonun davranışsal finans açısından incelenmesi: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası örneği
Examination of overreaction in financial markets from behavioral finance prospect: The case of İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 261792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Finansal piyasaların etkin olup olmadığı özellikle 1980'lerden itibaren hem finanshem de akademik çevre tarafından takip edilen tartışmalardan biridir. Kahneman veTversky (1979) tarafından geliştirilen Beklenti Teorisi ve Davranışsal Finansalanında yapılan çalışmalar, finansal piyasalarda faaliyet yürüten yatırımcıların kararalma sürecinde buluşsal yöntemlere ve önyargılarına başvurarak yanlış kararlaralabildiklerini göstermiştir. Bu yatırımcıların faaliyet gösterdiği finansal piyasalardaaşırı reaksiyon gözlemlendiği, bunun sonucunda da etkinlikten uzaklaşıldığı ve uzundönemde aşırı kar elde etme olanaklarının ortaya çıktığı birçok ülke örneği üzerindentespit edilmiştir. Çalışmada öncelikle etkin piyasalar hipotezi ve yöneltileneleştirilere kısaca değinildikten sonra, davranışsal finans alanında yapılan çalışmalarözetlenmiştir. Farklı ülke örneklerinde aşırı reaksiyon üzerine yapılan çalışmalaraktarıldıktan sonra uygulama bölümünde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaaşırı reaksiyonun var olup olmadığı araştırılmıştır. Özellikle uzun dönemde aşırıreaksiyonu destekler nitelikte ve istatistiksel olarak anlamlı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially from the 80's on both financial and academic milieus followed the debateson the efficiency of financial markets. The works of Kahneman and Tversky (1979)which led to the emergence of Prospect Theory and Behavioral Finance showed thatagents in financial markets resort to heuristics and biases leading to fallaciousdecisions. In many country examples it is noted that cases of overreaction wereobserved in financial markets and these engendered inefficient markets, as well aspossibilities of extreme profits in the long run. This work will firstly summarize theefficient markets hypothesis and the criticisms against it, and also the literature ofbehavioral finance. After illustrating overreaction through the works made on othercountries, its existence in Istanbul Stock Exchange will be debated. The findingssupport the existence of long term overreaction and are statistically significant.