Türkiye'de enflasyon hedeflemesinin mevsimsel eşbütünleşme analizi ile incelenmesi
Examining of inflation targeting with seasaonal cointegration analysis for Turkey
  1. Tez No: 261790
  2. Yazar: MUHAMMED TIRAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Enflasyon hedeflemesi, belirlenmiş bir enflasyon oranı için bir hedef veya hedef aralığının ilan edilerek taahhüt edilmesi, para politikasının en önemli amacının düşük ve istikrarlı bir enflasyon oranını sürdürmek olduğunun vurgulanması ve para otoriteleri tarafından da benimsenmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu politika, 1990'lı yıllardan itibaren birçok ülke tarafından benimsenerek, alternatif bir para politikası olarak uygulanmaya başlanmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki merkez bankalarının ulaştığı başarılı sonuçları takiben Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2002 yılında enflasyon hedeflemesi uygulamasına başlamıştır. Bu çalışma enflasyon hedeflemesinin önkoşulları kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın söz konusu politikadaki başarı şansını incelemiştir. Çalışmanın ampirik kısmında Taylor kuralına göre belirlenen değişkenler mevsimsel eşbütünleşme analizi kullanılarak Türkiye için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflation targeting may be defined as a target rate or target band for a determined inflation rate and which is announced and committed, emphasis to money policy?s the most important purpose is that to maintain low and stable inflation rate and adopted by money authorities, also. This policy has been applied as an alternative money policy by accepting of many countries since 1990s. Following the successful results of several developed and developing countries, Central Bank of the Repuclic of Turkey has launched its inflation targeting history in 2002. In this study, examined Central Bank of the Repuclic of Turkey?s sucsess change in this policy under preconditions of inflation targeting. In the empirical part of the study, variables was selected according to Taylor rules and investigated by using seasonal cointegration analysis for Turkey.