Bankacılık sektöründe sekuritizasyon (menkulleştirme) yöntemi ile sermaye gereksiniminin azaltılması (2008'den günümüze Türk bankacılık sektörü'nde bir uygulama)
Reducing the capital requirement in banking sector with securitization (An implementation in Turkish banking sector from 2008 to present)
- Tez No: 261793
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bankacılık sektöründe sermaye, faaliyetlerin sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde devamı için çok önemlidir. Bankaların maruz kaldığı risklerin azaltılması ve mevduat sahiplerinin güvence altına alınması için denetim otoriteleri de bankaların yeterli miktarda sermaye bulundurmasını şart koşmaktadır. Basel II düzenlemesi uyarınca bankaların sermaye gereksinimleri artmakta, ABD'de meydana gelen mortgage krizi de bankacılıkta sermayenin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.Sekuritizasyon (menkulleştirme) uygulaması bankaların kredi risklerinin menkul kıymetleştirilerek bilanço dışına çıkartılmasına imkan veren finansal bir enstrümandır. Menkul kıymetleştirilen kredi alacaklarının sermaye yükümlülüklerine tabi olmaması bankalara önemli avantaj sağlamaktadırUluslararası finans piyasalarında ciddi hacimlere ulaşan sekuritizasyon işleminin Türk Bankacılık Sektörü'ndeki durumuna bakıldığında işlem hacimlerinin çok sınırlı olduğu ve sekuritizasyon hacminde başı çeken konut kredilerinin Türkiye'de 2004 yılından itibaren gelişmeye başladığı görülmektedir.Bu çalışmada sekuritizasyon uygulaması detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Ardından konut kredilerinin artış trendinde olduğu Türk Bankacılık Sektörü'nde bankaların konut kredisi alacaklarını sekuritize ederek, risk yönetimi ve sermaye yeterliliği açısından elde edeceği avantajlar üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Capital is a very important item for banking industry for the reliability and sustainability of operations. As capital is important for mitigating risks and gives assurance for depositors, banking supervision authorities provide banks to have enough capital. While Basel II capital framework requires banks to have more capital, the USA mortgage crisis also once more emphasized the importance of banking capital.Securitization is a financial instrument which provides banks to place their credit risk out of their balance sheet. As the securitized credits are not subject to capital requirements, it provides banks important advantages.Securitization, which has reached to significant volumes in the international financial markets, has very limited implementations in the Turkish Banking Sector and mortgage credits which provides the greatest securitization volumes, started to increase in Turkey since 2004.In this study, the applications of securitization will be discussed in details. Afterwards, the advantages of securitization on risk management and capital adequacy issues will be studied for the Turkish Banking Sector where the mortgage credits are in uptrend.