Azerbaycan bütçesinde kamu harcamaları
Public expenditures in the Azerbaijan budget
- Tez No: 261794
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kamu harcamalarının asıl amacı toplum ihtiyaçlarını karşılamak olmakla birlikte, önemli ekonomik ve sosyal etkilere de neden olabilmektedir. Devlet kamu gelirleri aracılığıyla milli gelirin önemli bir kısmını ekonomiden çekmek ve kamu harcamaları yoluyla tekrar ekonomiye aktararak değinildiği gibi önemli sosyal ve ekonomik etkiler meydana getirir.Azerbaycan devlet bütçesi harcamaları ve onun göstermekte olduğu sosyal ve iktisadi etkilerinin analiz edilmesiyle beraber ortaya çıkan sorunları bulup çözüm önerileri sunmak, çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, devlet bütçesi ile ilgili genel teorik bilgilere değinilmiş, ayrıca kamu harcamalarının tanımına, sınıflandırmasına, etkilerine, kamu harcamalarına ilişkin teorik yaklaşımlara ve beşeri sermaye oluşumuna yönelik harcamalara da bu bölümde değinilecektir. İkinci bölümde Azerbaycan'da planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş süreci, bütçe sistemi ve devlet bütçesi harcamalarının fiziki ve beşeri sermaye kapsamında değerlendirilecektir. Üçüncü bölümde ise, devlet bütçesi harcamalarının ekonomik kalkınmaya etkisinin arttırılması yolları ve devlet bütçesinin sosyal alanların gelişmesinde rolü ve verimliliğinin arttırılması incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the public expenditures is to provide the requirements of the public as well as to cause important economic and social effects. Through the public revenues and by drawing important part of the national income from the economy and via public expenditures, the Government constitutes important social and economic effects.To find the problems by analyzing of the expenditures of the Azerbaijan State Budget and of the social and economic effects that have been displayed by these expenditures, to present solution suggestions constitute the main subject of our study.Our thesis consists of three sections. In the first section, general theoretical information was touched upon and definition, classification and effects of the public expenditures, and expenditures regarding theoretical approaches and establishment of the human capital will be touched upon in this section as well. In the second section transition period from planned economy to market economy in Azerbaijan will be assessed within the scope of the physical and humanitarian capital of the budget system and expenditures of the state budget. And in the third section the methods for increasing the effects of the state budget expenditures upon the economical development and the role of the state budget upon the development of the social areas and increasing of its productivity will be examined.