Turizmin Kazakistan ekonomisindeki yeri ve önemi
The place and importance of tourism in Kazakhstan's economy
- Tez No: 261799
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerin başında yer almakta olan turizm sektörü, bugün dünya gayri safi hâsılasının önemli bölümünü oluşturan bir sektör konumundadır. Tüm dünyada ekonomik duraklamaya karşın büyümesini devam ettirmekte olan bu dinamik sektör, diğer sektörlerin de motor gücü olarak işlev görmektedir.2000 yılından başlayan ve günümüzü kapsayan dönem Kazakistan için ekonomik canlanma ve ekonomik büyüme dönemi olmuştur. Bu ekonomik başarı büyük ölçüde petrol fiyatlarının yükselmesiyle sağlanmıştır. Bu yüzden Kazakistan'ın temel amacı, ülkedeki enerji sektörleri dışındaki sektörleri de geliştirmesiyle, dünya petrol fiyatlarına olan aşırı bağımlılığı kırmaktır. Bu çerçevede Kazakistan Cumhuriyeti için 21. yüzyılda turizm, ekonomik sektör olarak sanayi politikasının belirlenmesinde çok büyük önem taşımaktadır.Turizm, günümüzde döviz girdisini artırıcı ve istihdam yaratıcı özellikleriyle ülke ekonomilerine katkıda bulunan, uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici etkisi ile dünya barışının korunmasında büyük payı olan bir sektörüdür. Özellikle günümüz ekonomik ortamında kısa sürede döviz gelirlerini arttırabilme özelliğine sahip turizm, Kazakistan ekonomisi ve ödemeler dengesi içinde önemli bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Besides holding a leading place among rapidly developing and growing sectors in the world, tourism is also a sector which today generates significant part of world GDP. Despite, economic stagnation in the world it continues to grow and, plays an engine power role for the other sectors.The period starting with year 2000 and forth including present day, has been a period of economic boom and growth for Kazakhstan. This success has been achieved mostly due to the skyrocketing oil prices. For this reason Kazakhstan?s principal goal is to break up the dependence on oil prices in the world market by developing the areas other than the energy resources. In this context, tourism as an economic sector in 21. century is of vital importance for Republic of Kazakhstan in shaping industrial policy.At the present time tourism is a sector which makes contribution to state economies by providing foreign currency flow and raising employment, ensures cultural and social communication worldwide and plays an important part in maintenance of world peace. Especially, in today?s economic situation tourism sector is in a position to take an important place in Kazakhstan?s economy and balance of payments for its huge growing potential and as a mean for foreign currency flow in the shortest time.