Zincir otellerde markalaşma ve toplam kalite yönetimi: Kazakistan'daki oteller üzerine bir araştırma
Branding and total quality management in chain hotels: research in Kazakhstan
- Tez No: 261800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Küreselleşmeyle birlikte giderek sertleşen rekabetin, dünya krizinin dünya turizminin gelişme yönünü ve şeklini değiştirdiği bir pazarda zincir otel işletmelerinin piyasada rekabet üstünlüğü sağlamaları toplam kalite ve markalaşma bileşeninin uygulanışı gibi stratejik yöntemlerin kullanılması sayesinde gerçekleşebilmektedir. Toplam kalite yönetimi zincir otel işletmelerinde müşteri memnuniyetini, müşterinin işletmeye sadakatini arttırarak, işletmenin marka değerini yükseltmekle birlikte kurum imajı ve kimliği gibi kritik konularda yardımcı olabilmektedir. Toplam kalite yönetimi uygulamalarının ve markalaşmanın hizmet kalitesi, turistik ürün farklılaştırması gibi konular açısından da hizmet işletmesi olan oteller için önemi oldukça yüksektir.Bu çalışmanın amacı zincir otellerde markalaşma ve Toplam kalite yönetimini incelemek olmuştur ve örnek olarak Kazakistan'da bulunan zincir otel işletmeleri ele alınmıştır. Çalışmamızda zincir otellerinin gelişimi, stratejileri, özellikleri, toplam kalite yönetimi, toplam kalite yönetiminin turizmde ve otelcilik sektöründe uygulanışı, markalaşma olgusu, destinasyon, işletme ve ürün markalaşması konusunda kaynak taraması yapılmıştır ve bu konuda Kazakistan'da bulunan zincir otel işletmelerine yönelik bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rate of competition in all industries is growing by following globalization. Especially, world issues caused changes in development of tourism industry. At present, quality and brand is one of the main parts of their strategies. Total quality management (TQM), in chain hotel operations promotes brand by offering the better services to customers than their competitors. Also, application of Total quality management, branding in hospitality sector issues benefits to the hotel in service quality, differentiation of tourism product and other ways.The main purpose of this thesis is to analyze the branding and TQM processes. Analysis is focused on development of chain hotel operations followed in Kazakhstan. This research involves the strategy marketing and development of chain hotel system, application of branding, TQM analyses, and destination and was made due to administration of tourism industry in Kazakhstan.