Türkiye'de yayınlanan kadın dergilerindeki erkek kozmetik ürün reklamlarının incelenmesi
Assesment of men's cosmetics advertisements in women's magazines published in Turkey
  1. Tez No: 261805
  2. Yazar: BAŞAK DURNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE MELAHAT KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Durna, B. (2008). Türkiye'de Yayınlanan Kadın Dergilerindeki Erkek Kozmetik Ürün Reklamlarının İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Kozmetik ürün kullanımının gün geçtikçe artış gösterdiği günümüzde; yalnızca kadınların değil, erkeklerin de kozmetik ürün kullanımının giderek arttığı yapılan çalışmalarla vurgulanmaktadır. Kozmetik ürün reklamlarının sıkça yer aldığı kadın dergilerinde erkek kozmetik ürün reklamlarının hedef kitle açısından değerlendirilmesi önem taşır.Çalışma kadın dergilerinde yer alan erkek kozmetik ürün reklamlarının incelenmesi ve erkeklerin kozmetik ürün kullanım özelliklerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmada, seçilen kadın dergilerinde yer alan erkek kozmetik ürünlerine ilişkin tüm reklamlar değerlendirme kapsamına alınmıştır. Kozmetik ürün kullanan erkeklerin ürün tercihlerini ve ürün tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla anket çalışması yapılmıştır.İncelenen kadın dergilerinde, her sayıda en az bir erkek kozmetik ürün reklamının yer aldığı görülmüştür. Araştırma kapsamında değerlendirilen reklamların %95'inin parfüm reklamı olduğu, bunun %32'sinde her iki cinse sunulan parfüme yer verildiği belirlenmiştir. Dergilerde yer alan kozmetik ürün reklamlarının model kullanım özelliklerine göre dağılımı incelendiğinde erkek parfüm reklamlarının %88'inde erkek model kullanıldığı, erkek-kadın parfümlerinin %100'ünde ise her iki modelin birlikte kullanıldığı saptanmıştır. Dergilerde yer alan erkek kozmetik ürün reklamlarında cinsellikle ilgili farklı unsurların dağılımına bakıldığında, erkek parfüm reklamlarında en çok ?fiziksel çekicilik? unsurlarının tercih edildiği görülmüştür.Erkeklerin kozmetik ürün kullanım özelliklerini incelemek amacıyla yapılan değerlendirmede, erkeklerin kozmetik ürün kullanımının giderek arttığı ; kozmetik ürün seçiminde ise öncelikle reklamların etkili olduğu, eş/kız arkadaş önerisinin bunu izlediği görülmüştür.Sonuç olarak; parfüm, cilt bakım ürünü gibi kozmetik ürünlerin her iki cinse yönelik reklamlarının hedef kitleye göre farklı yayınlarda yer alabildiği, kadın dergilerinde tüm reklamlarla birlikte kozmetik ürün reklamlarının yer almasının anlamlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It?s underlined that, cosmetics usage increases rapidly nowadays and the studies emphasize that, not only women?s usages but also men?s usages of cosmetics rise day by day.The purpose of this study is to assess the advertisements about men?s cosmetics published in women?s magazines and to research men?s cosmetics usages. Each advertisement consisting of men?s cosmetics in the selected magazines is included in the research. To determine men?s cosmetics preferences and the facts that affect their preference, a questionnaire has been applied.It?s seen that, 95 percent of the total advertisements are about parfumes; and 32 percent of these parfume advertisements are about brands that product parfumes for both men and women usage with the same name. When the modal usage of these magazine advertisements are researched, it?s seen that 88 percent of the advertisements include men models. Both men and women models are used in 100 percent of the advertisements of brands that are for both men and women usage. In our research it?s determined that mostly physical attractiveness components are preferred.The results of our survey researching men?s usages of cosmetics show that men?s cosmetics usages increase day by day. It?s also understood that advertisements are the most effective tools for cosmetics products preference followed by wife/girl friend suggestions.Consequently, it?s understood that the advertisements of cosmetics as parfumes and skin care products for both men?s and women?s usages, might take place in magazines; and that it?s significant to see cosmetics advertisements in women?s magazines.