Hücresel imalat sisteminde hücre ve yerleşim düzeni tasarımı
Cell and layout design in cellular manufacturing
  1. Tez No: 261804
  2. Yazar: ATEŞ ATAMTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hücresel imalat Grup Teknolojisinin bir uygulamasıdır. Hücresel imalata geçişte birinci adım, makinelerin hücrelere, parçaların ailelere gruplanmasıdır. Daha önceki çalışmalar hücre oluşturmak için gerçek üretim çevresinde yetersiz olan sıfır bir makine parça matrisini kullanmışlardır.Bu tezde daha gerçekçi olan operasyon sıra tabanlı hücre oluşturma metotları incelenmiştir. Gerçek bir hücre oluşturma ve yerleşim düzeni problem akış matrisi tabanlı sezgisel algoritma ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cellular manufacturing is an application of Group Technology. The first step in the transition to the cellular manufacturing is grouping the machines into cells and parts into families. Early studies used zero one machine part incidence matrix to perform cell formation which is insufficient for the real life manufacturing environment.In this thesis, operation sequence based cell formation methods were studied which are more realistic. A real life cell formation and layout problem was analyzed by flow matrix based heuristic algorithm.