Seyahat acentalarında reklam faaliyetleri: Kazakistan-Almatı örneği
The advertisement activities in travel agencies ''Sample of Kazakhstan-Almaty City''
  1. Tez No: 261807
  2. Yazar: ZULFIYA LULAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Doğal ve kültürel turistik varlıklara sahip ülkelerde dış turizmin gelişmesi, herşeyden önce iç turizmin gelişmesini zorunlu kılmaktadır. Kazakistan'da da iç turizmin geliştirilmesi için önce ülke iyi bir şekilde tanıtılmalıdır. Seyahat acentaları turizm sektöründe büyük bir görev taşıdığı için ülke tanıtımında özel bir çaba göstermelidirler. Bu konuda alınması gereken önlemlerden en yoğun ve önemli olanı ''reklamdır''. Bu nedenle reklam faaliyetleri ön plana alınarak rekabete girebilmek ve dünya turizm pazarında yeterli düzeyde pay alabilmek için çalışılmalıdır.Bu tez çalışmasında, Kazakistan-Almatı şehrinde faaliyet gösteren seyahat acentalarında, reklamın yeri ve önemi belirtilmiştir. Seyahat acentalarının reklam yapıp yapmadıkları, kullandıkları reklam türleri ve araçları, reklam faaliyetlerinin sonuçlarının değerlendirilmesi incelenmiştir. Ayrıca, seyahat acentalarının zayıflıkları üzerinde durulmuş ve bu eksiklerinin giderilmesine yönelik öneriler sunulmaya çalışılmıştır.Araştırma için belirlenen amaç doğrultusunda, Almatı şehri sınırları içinde bulunan A grubu seyahat acentalarındaki reklam faaliyetlerinin ve uygulamalarının işletme açısından taşıdığı önem, araştırmanın temel çalışma alanını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In countries with natural and cultural assets it?s important to improve domestic tourism for the foreign tourism to improve. In order to improve domestic tourism in Kazakhstan advertising is essential. Travel agencies play a motto role in tourism sector and they should play an engine role in countries promotion.In this dissertation author evaluates the importance of advertising in travel agencies operating in the city of Almaty. The research mainly putting an emphasis on advertising covers whether travel agencies employ advertising, techniques and technologies involved, and the outcome.Furthermore in this dissertation author sorts out the weaknesses of travel agencies and installs some ideas and recommendations to overcome the situation.In accordance with the main goal of the research the subject of this dissertation is advertising activities and measures taken by the travel agencies within the Almaty city.