Küreselleşme bağlamında internet yayıncılığı ve küresel medya kuruluşlarının internetteki Türkçe yayınları (örnek olay: CNN Türk, BBC Türkçe Servisi, DW Türkçe Servisi ve VOA Türkçe Servisi'nin internet yayınları)
Internet broadcasting in globalization context and global media?s Turkish web sites on internet (Sample case: Internet web sites of CNN Turk, BBC Turkish Service, DW Turkish Service and VOA Turkish Service)
  1. Tez No: 261808
  2. Yazar: ÖZGÜ YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Siyasi, ekonomik ve kültürel sonuçlar doğuran küreselleşme sürecinde internet, en önemli iletişim araçlardan biri haline gelmiştir. Tüm dünyayla hızlı ve ekonomik bir biçimde haberleşmeyi sağlayan internet, kullanıcıların bireysel özelliklerine uygun haber yayını yapmayı da olanaklı hale getirmektedir. Küresel yayın kuruluşları; farklı dilleri konuşan, farklı kültürlere ve yasama koşullarına sahip bireylere, internet aracılığıyla gereksinimlerine uygun haberleri kesintisiz olarak ulaştırabilmektedir.İnternet üzerinden British Broadcasting Corporation (BBC) 33, Cable News Network (CNN) 6, Voice of America (VOA) 45, Deutsche Welle (DW) 30 ayrı dilde yayın yapmaktadır. 4 yayın kuruluşu tarafından gerçekleştirilen internet yayınları arasında Türkçe yayınlar da bulunmaktadır. Küresel yayın kuruluşları böylece hazırladıkları haberleri Türkçe bilen kişilere de ulaştırabilmektedir.Bu çalışmada British Broadcasting Corporation (BBC), Cable News Network (CNN), Voice of America (VOA) ve Deutsche Welle (DW)'nin ?Türkçe? internet haber sitelerinde dünyadaki gelişmelerin nasıl sunulduğu içerik analizi yöntemiyle araştırılmıştır.Elde edilen bilgiler küreselleşme bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile amaçlanan, küresel yayın kuruluşlarının Türkiye içinde ve dışında yaşayan Türkçe bilen kişilere hangi haberleri ulaştırdıklarını ve bu süreçte interneti hangi amaçla kullandıklarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
In the globalization process, that causes political, economic and cultural consequences, internet becomes one of the most important communication apparatus. Internet which provides quickly and economic communication to people from all over the world, enables individual broadcasts for users characteristics. Global media organizations announce news continuously to people who have different language, culture and life style through internet.British Broadcasting Corporation (BBC) has web sites in 33 different language. This number is 6 for Cable News Network (CNN), 45 for Voice of America (VOA) and 30 for Deutsche Welle (DW). Among this web sites, there are Turkish web pages. In this way global media organizations can announce their news to people who know Turkish.In this project, it was researched British Broadcasting Corporation (BBC), Cable News Network (CNN), Voice of America (VOA) and Deutsche Welle (DW)?s Turkish internet broadcasting characteristics. In this study, we searched how was presented developments in the world in global media organizations? Turkish internet web sites via content analysis method.Informations, that were find, were commented in the context of globalization. Informations are obtained via this study provide to understand that how global media organizations announce news to people who know Turkish and how global media organizations use internet in this process.