İstanbul'da bulunan beş yıldızlı konaklama isletmelerinde getiri yönetimi ve elektronik dagıtım kanalları ile etkileşimi
A Yield management application in five star hotels in İstanbul and interaction with electronic distribution channels
  1. Tez No: 261820
  2. Yazar: ERHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Rekabet kosullarının sürekli zorlastıgı bir ortamda, sabit kapasiteye sahipkonaklama isletmelerinde finansal basarı, genellikle yöneticilerin kapasiteyi talepkarsısında ne derecede etkili kullanabildigine baglı olmaktadır. Kapasitenin etkinkullanılabilmesi için elektronik dagıtım kanallarından faydalanılması bahsedilenfinansal basarıyı daha da arttırmaktadır. Bu nedenle çalısmada, konaklamaisletmelerinde getiri yönetimi uygulamaları ve elektronik dagıtım kanalları ileetkilesimi konusu incelenmistir.Konu incelenirken, ayrıntılı bir yazın taraması yapılmıs, getiri yönetimiuygulayan otellerle görüsülmüs ve İstanbul'daki bes yıldızlı otel isletmelerine anketformları gönderilmistir.Alan arastırmasında ortaya çıkan bulgular getiri yönetimi ile elektronik dagıtımkanalları arasında çok yakın ve önemli bir etkilesim oldugunu göstermektedir. Buetkilesim su sekilde özetlenebilir; GY uygulamaları için alınan kararlar öncesi ciddive detaylı arastırmalar yapılması, bu arastırmaların sonuçlarının da müsterilere dogrubir sekilde yansıtılması gerekmektedir. Elektronik dagıtım kanalları getiri yönetimiuygulamaları için gerekli arastırmaların hızlı ve dogru bir sekilde yapılmasının yanısıra, alınan kararlarında hızlı bir sekilde müsterilere yansıtılmasını da saglamaktadır.Bu da getiri yönetimi uygulamalarının basarısını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an environment which competition conditions getting harder continuously,financial success in hospitality properties that have stable capacity usually dependson how effective executives can use capacity on demand. Getting benefit fromelectronic distribution channels in order to use capacity in an effective way causesmore increase in financial success. For that reason, revenue management proceduresand its interaction with electronic distribution channels examined in this assignment.Whilst examining this subject, detailed and comprehensive research has beendone which consists of conducting interviews with hotels which apply RevenueManagement Procedures and sending questionnaires to five star hotel properties inIstanbul.All findings in this assignment manifest the significant importance and closeinteraction between revenue Management and electronic distribution channels. Wecould summarize this interaction in this way; detailed and earnest researches shouldbe done before having made decisions for Revenue Management Procedures andoutcomes of those should be emitted to costumers in an accurate way.Electronic distribution channels do not only enable to get necessary researchesdone for Revenue Management quickly and accurately but also provide all properdecisions to be reflected to the customers quickly. So that would increase the successof Revenue Management