Finansal etkinliğe parametrik ve parametrik olmayan yaklaşımlar
Parametric and nonparametric approach to financial efficiency
  1. Tez No: 261833
  2. Yazar: İBRAHİM SIRMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde firmalar açısından faaliyetlerin Etkin ve verimli şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmediği konuları en çok irdelenen konuların başında gelmektedir. Etkinlik analizleri firmanın bütünü kapsayacağı gibi departman bazında da yapılabilir. Bu nokta firmanın finansal etkinliğinin analizi önem taşımaktadır. Finans literatüründe etkinlik, ağırlık olarak oran analiz yöntemleri ile yapılmaktadır. Ancak, firmaların faaliyet ve finansal yapısına ilişkin birden fazla oran değeri bulunmaktadır. Oran değerlerinden biri, firma açısından olumlu yorum yapılmasını sağlarken, diğer bir oranın değeri firma açısından olumsuz görüş bildirilmesine neden olmaktadır. Bu durum firmalar finansal durumuna ilişkin net bir fikir vermediğinden belirsizliğe neden olmaktadır. Aynı zamanda herhangi bir sektör içersindeki firmaların farklı finansal oran değerlerinden dolayı sektörün geneli ve firmaların sektör içindeki durumu hakkında net bir şey söylenememektedir.Finansal etkinlik analizinde oran analizlerinin bu ve benzeri yetersizliklerinden dolayı farklı yaklaşımlara ihtiyaç duyulmuştur. Parametrik olmayan yaklaşımlardan Veri Zarflama Analizi, firmaların birbirlerine göre etkinlik durumlarını girdi ve çıktı değerlerini ağırlıklandırılarak gösterir. Ve firma etkinlik değerlerini yönelik sektördeki diğer firmaların değerlerine de bakarak karşılaştırmalı bir etkinlik değeri verir. Bu değer firma etkinliği açısından bir fikir verir. Aynı şekilde parametrik bir yaklaşım olan stokastik sınır yaklaşımı ekonometrik analiz yaparak firmalara ilişkin bir etkinlik değeri vermekle birlikte firmanın etkinsizliğine ilişkin veriler tanımlar. Parametrik ve parametrik olamayan bu etkinlik yöntemlerinin açılımları firmaların etkinliğine farklı açılardan bakılma olanağı sağladığından finansal etkinlik analizleri açısından anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The productivity and efficiency of company operations are one of the most debated issues. Efficiency analyis can include the whole company or certain departments. At this point, company?s financial efficiency analysis is important. In the finance literature,efficiency analysis is usually carried out via ratio analysis. But there are numerous ratios. Tto be sometimes the ratios may contradict each other. In case when one ratio provides positive feedback, the other ratio can provide a negative feedback. Since this situation does not provide a clear view of the company?s financial position, it leads to uncertainty. At the same time, due to financial ratio differences of companies operating in the same sector, nothing clear can be said about the sector in general or the situation of the companies within the sector.In financial efficiency analysis, different approaches were required due to shortages of ratio analysis. Data Envelopment Analysis which is non-parametric approach, depicts efficiency of companies based on weighted inputs and outputs. By looking at company efficiency values of other companies in the sector, it provides a comparable efficiency value. This gives an idea about company?s effectiveness. In the same way, the stochastic frontier approach which is a parametic approach reveals company?s efficiency and inefficiency values via econometric analysis. These parametric and non-parametric method approaches are meaningful in terms of financial efficiency analysis since they provide a different perspective.