Enflasyon hedeflemesi ve Türkiye deneyimi
Inflation targeting and Turkish experience
- Tez No: 261834
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın amacı fiyat istikrarına ulaşmak adına TCMB' nın 2006 yılından bu yana açık bir şekilde uygulamaya başladığı, enflasyon hedeflemesi adını taşıyan para politikasını teorik ve pratik olarak değerlendirmektir. Ayrıca fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda Merkez Bankasının bugüne kadar uygulamış olduğu diğer para politikası stratejileri ile enflasyon hedeflemesi karşılaştırılmıştır. Parasal büyüklükler ile fiyat düzeyi ilişkisinin gelişen finansal enstrümanlar nedeni ile zayıflaması ve spekülatif ataklar nedeni ile ortaya çıkan döviz krizlerinin ahlaki tehlike ve ters seçim nedenleri ile birlikte likidite krizlerine de yol açarak ikiz kriz olgusuna zemin hazırlaması sonrası dünyada pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin uygulamaya başladığı enflasyon hedeflemesi stratejisinin, enflasyonu kontrol altına almaya uygun olup olamayacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of the this study is to evaluate monetary policy named for inflation targeting which CBRT has been implementing explicitly in order to reach and maintain price stability since 2006, both theorically and practically. On the other hand, inflation targeting was compared with previous monetary polices that has been implemented by CBRT for this purpose up to now. Because the relationship between monetary aggreagates and price level is getting weaker due to new financial instruments and after that of occuring of balance of payment crisises due to speculative attacks with moral hazards and adverse selection lead to liquidity crises, It was discussed that whether inflation targeting implemented by both many developed and developing coutries is suitable or not for controlling inflation.