Toplumsal değişim sürecinde orduların değişen rolü ve örgütlenmesi
Changing role and organization of armies in social change process
  1. Tez No: 261842
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada siyasal örgütlenmelerin meşru zor kullanım aracı olarak orduların, rol ve örgütlenmelerinin toplumsal değişim sürecinde değiştiği öne sürülmüş ve endüstriyel-öncesi dönemden 20. yüzyılın ortalarına kadar olan süreçte devlet, toplum ve ordu üçlüsünün arasında gerçekleşen karşılıklı ilişkiler çerçevesinde bu değişim sürecinin ana izleği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Siyasal ve toplumsal örgütlenme biçimleri içinde ordunun rol ve örgütlenmesinin gerçekleşmesi bakımından Avrupa deneyimi bir örnek olarak ele alınmış ve söz konusu tarihsel süreç, modern kapitalist ulus-devletin gelişmesine de tanık olan Avrupa ağırlıklı olarak incelenmiştir. Tarihsel sosyolojinin olanaklarından yararlanarak, değişim sürecinin temel dinamiklerine, önemli toplumsal ve siyasal değişim dönemlerine dikkat çekilmeye ve buralarda orduya ilişkin değişimlerin neler olduğuna cevap aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is claimed that, being the legal coercion/violance instrument of a given politicial organization, the role and the organization of the armies have been changed through the social change process. The aim of this study is to identify the main pattern of this process through the historical period beginning from the pre-industrial times to mid-20th century, taking the entwined relationships between the state, the society and the army into consideration. Europe, which has experinced also the emergence of the modern capitalist nation-state in the given period, is accepted as a model for our discussions and is focused on. Benefiting from the abilities of macro-historical sociology, basic dynamics and the significant historical moments of this process is tried to be identified and the way the role and organization of the army is effected from and/or effects this social dynamics and historical process is tried to be undermined.