Mütareke döneminde Osmanlı kamuoyunda Amerikan imgesi ve tesiri (Eylül 1918-Mayıs 1919)
The American image and the American effect on the Ottoman public opinion during the armistrice period (September 1918-May 1919)
- Tez No: 261841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET Ö. ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma Eylül 1918 ile Mayıs 1919 arasındaki dönemde, Osmanlı kamuoyu üzerindeki Amerikan tesirini incelemektedir. Osmanlı kamuoyunun unsurları olarak gazeteler ve siyasal örgütler incelemenin konusudur. Atıf yapılan başlıca kaynaklar dönemin gazeteleri, siyasal örgütlerin belgeleri, hatıratlar ve dönem üzerine yazılmış ikincil kaynaklardır. Bu inceleme neticesinde varılan başlıca sonuç şudur ki, Osmanlı kamuoyunda Amerikan tesirini en etkili biçimde yansıtan ve yeniden üreten kesim, İttihat ve Terakki geleneğinin takipçisi olanların çoğunluğunu oluşturduğu Türk milliyetçileridir. Buna ek olarak, dönem içerisinde Wilson Prensipleri'ne referans veren Osmanlılar, ABD güdümünde bir yönetim kurulmasını değil, kendi taleplerini bu prensiplerin temsil ettiği evrensel değerler temelinde meşrulaştırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The study hereof analyses the American effect on the Ottoman public opinion during the period between September 1918 and May 1919. The journals and the political organisations are the subjects of the analyse as the elements of the Ottoman public opinion. Mainly cross referred sources are the journals of the period, the documents of the political organisations, the memoirs and the secondary sources on the period. This is the main conclusion of this study that the Turkish nationalists who were predominantly Union and Progress origined were the most effective reflecters and re-producers of the American effect. In addition, the Ottomans who quoted the Wilson Principles didn?t aim to establish a government controlled by United States, they aimed to legitimize their own claims on the basis of the universal values represented by the Wilson Principles.