Görsel iletişim tasarımında kurumsal kimlik ve 'İstanbul Üniversitesi' örneği
The corparation identity in realms of visual communication design and İstanbul University in terms of practice
  1. Tez No: 261850
  2. Yazar: SÜLEYMAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu Tez çalışması görsel iletişim tasarımında kurumsal kimliğin önemini ve uygulama olarak İstanbul Üniversitesi'ni kapsamaktadır.Çalışmanın amacı; uygulanmış örnek olarak İstanbul Üniversitesi ele alınarak, kurumsal kimlik öğelerinin ve görsel iletişim tasarımının kurumsal kimlikte önemini genel olarak ortaya koymaktır.Bu çalışmamın kuramsal bölümünde, Görsel İletişim Tasarımında kurumsal kimliğin uygulama alanı olarak kurum ismi, alt kurum isimleri, semboller (logo, logotype), temel harf karakterler, renkler gibi unsurların kullanılarak Kurumsal Kimlik Tasarımının gereklilikleri belirtilecektir. Uygulama bölümünde ise Kurumsal kimlik unsurlarının tasarım unsurlarıyla birleştirilerek İstanbul Üniversitesi'ne uygulanması sağlanmıştır. Tasarlanan kurumsal kimlik öğeleri, antetli kağıt, zarf, davetiye, afiş, broşür vs. gibi uygulamalar halinde basılarak İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nün Kurumsal Kimlik Kılavuzu ortaya konulacaktır.Bir kurumun kendisini temsil etme biçimlerinin bütünü, o kurumun kimliğini oluşturacak, kurumsal yapıdaki uygulanmış örnek kuruluşun, sundukları eğitim hizmetleri ele alınarak, tasarım öğelerini kullanmaları ve bu tasarımların bir kimlik çatısı altında toplanarak yazılı ve görsel hale getirilmesi gerçekleştirilecektirAyrıca, kurumsal kimlik çalışmalarında temel çalışmanın logo veya amblemi üzerine kurulmuş olması, logo ve amblem renklerinin her durumda aynı değerde basılması, fontların hiçbir zaman değişmemesi gibi zorunluluklar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of institutional identity in visual communication design and İstanbul University in terms of practice.The purpose of the study is to put forth the regulating factors of corporation identity, the significance of visual communication design and corporation identity combination for consideration in general terms by taking Istanbul University as an instance.In theorical part of my study, Corporation Identitiy Design requirements will be emphesized by being used the items as a range of application of the Corporation identity the name of corporation within the context of Visual Communication Design, sub-corporation names, symbols (logos, logotype), basic letter characteristics, colours. In application part, the combination of Corporation Identity Elements with design elements? application to Istanbul University will be provided. By publishing the regulaiting factors of designed corporation idenitity in the forms of headed paper, envelope, display poster, brochure etc., with the example publishing of The Rectorate of İstanbul University the study will be shaped eventually.All kinds of the representations of the corporations, the example of the applied corporative insititution that will form the corporation identity will be transformed into visual and verbal status by considering their educational services they present and by using the design factors and to gather these designs in the concept of identitiy.Also, such obligations will be examined as the basic study?s emphasizing on logo or symbol in corporation identity studies, logos? and the colours of emblems? being published in same colour and same level and background?s never been changed under many circumstances.