Kurum mağazaları tasarım uygulamalarının ürün, süreç ve yönetim özellikleri açısından değerlendirilmesi: Bosch ev aletleri örneği
Evaluation of corporate store design applications in terms of product, process and management features: An examination of Bosch home appliances
  1. Tez No: 418990
  2. Yazar: UTKU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN FİLİZ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İncelemelere dayalı olarak hazırlanmış olan“Kurum Mağazaları Tasarım Uygulamalarının Ürün, Süreç ve Yönetim Özellikleri Açısından Değerlendirilmesi: Bosch Ev Aletleri Örneği”tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Tezin konusu, amacı, kapsamı ve yöntemine ilişkin bilgiler tezin giriş bölümü olan birinci bölümde anlatılmıştır. Tezde mimari alandaki kurumsal kimlik ve kurumsal tasarım üzerinde durularak kurumsal tasarımının bir unsuru olan kurum mağazaları tasarım uygulamalarının üretim ve proje yönetimi açısından kendine has özellikleri bünyesinde barındırdığının ve farklı bir uzmanlık alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğinin ortaya konulması hedeflenmektedir. Temelde kurumsal kimlik kavramının kendisinin ve sahip olduğu bileşenlerin araştırıldığı tez çalışmasının ikinci bölümünde kurumsal kimlik kavramı, bu kavramın dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi, kurumsal kimlik oluşumu, kurumsal kimliğin hedefleri ve yapıları incelenmiştir. Kurumsal kimlik, kurumun tüketiciler zihninde yarattığı imajlar topluluğudur. Günümüzde rekabetin ve bilinçlenmenin artması ile kurumsal kimlik oluşturma gayreti artmıştır. Kurumsal kimliğin bileşenleri arasında kuruma özgü nitelikleri görsel olarak tüketicilere aktardığı için kurumsal tasarım ön plana çıkmaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümünde; kurumsal kimlik bileşenlerinden kurumsal tasarımın üç ana unsuru olan ürün tasarımı, iletişim tasarımı ve çevre tasarımı incelenerek bu unsurlardan çevre tasarımının bir alt öğesi olan kurum mağazaları tasarım uygulamalarına tez çalışması kapsamında ayrı bir parantez açılmıştır. Kurumsallaşma ile birlikte kurum mağazaları tasarım kimliğinin yaratılmasına ve bunun sürekli yenilemelerle güncel tutulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Tezin dördüncü bölümünde, üçüncü bölümde detaylı olarak tanımlanan ve incelenen kurum mağazaları tasarım uygulamaları ürün, süreç ve yönetim özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin altyapısını oluşturmak için öncelikle bireysel üretim özelliklerine sahip ve tek defaya özgü yapı projelerinin üretim ve yönetim süreçleri incelenmiş ardından kurum mağazaları tasarım uygulamaları da bu süreçler açısından incelenerek ürün, süreç ve yönetim özellikleri belirlenmiştir. Bölümün sonunda bireysel üretim özelliklerine sahip ve tek defaya özgü yapı projeleri ile seri üretim özelliklerine sahip ve tekrarlardan oluşan kurum mağazaları tasarım uygulamaları sahip oldukları ürün, süreç ve yönetim özellikleri açısından karşılaştırmalı değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Kurum mağazaları tasarım uygulamaları belli standart özelliklere sahip mimari bileşenler ile birbirine benzer çok sayıda noktada, hızlı, tekrarlı ve geniş bir coğrafyada gerçekleştirilmektedir. Bu özellikleri ile bireysel üretim özelliklerine sahip ve tek defaya özgü yapı projelerinden ayrılmakta ve bünyesinde seri üretim özelliklerini barındırmaktadır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise Bosch Ev Aletleri bünyesinde gerçekleştirilen bir örnek analizi ile kurum mağazaları tasarım uygulamalarına ilişkin incelemelerde bulunulmuştur. Bu kapsamda kurumun Pazarlama Yatırımları Bölümü'nden elde edilen kaynaklar, yapılan görüşmeler ve izlenimlerden faydalanılarak öncelikle kurumun tarihine, kurumsal tasarım unsurlarına değinilmiş ve bu unsurlardan kurum mağazaları tasarım uygulamalarına ayrı bir parantez açılmıştır. Ardından üretim ve yönetim süreçleri bir bütün olarak incelenerek tipik bir kurum mağazasının sahip olduğu ve dördüncü bölümde özetlenen ürün, süreç ve yönetim özellikleri açısından değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bölümün sonunda Bosch Ev Aletleri kurum mağazaları tasarım uygulamaları temel alınarak kurumun faaliyet gösterdiği sektör ve kurumun Türkiye'deki konumu üzerine değerlendirme yapılmıştır. İncelemeye alınan Bosch Ev Aletleri kurum mağazaları tasarım uygulamalarının tipik bir kurum mağazaları tasarım uygulamalarının sahip olduğu ürün, süreç ve yönetim özelliklerini bünyesinde barındırdığı söylenebilir. Çalışmanın son bölümü olan sonuç ve öneriler bölümünde ise yapılan tüm araştırmalar, analizler ve değerlendirmelerin sonuçlarına değinilmiş ve kurum mağazaları tasarım uygulamalarını geliştirmek adına Türkiye'de ne gibi önlemler ve aksiyonlar alınması gerektiğine yönelik öneriler sunulmuştur. Ayrıca bu konu ile ilgili bu tez çalışmasından faydalanılarak yapılacak gelecek çalışmalar için de tavsiyelerde bulunulmuştur. Kurum mağaza tasarım uygulamaları üretiminde ve proje yönetiminde yapı projeleri yönetimine göre daha özel koşullara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle proje yönetim sistemi belirlenirken dönüşümü sağlanacak mağaza hacmi ve zaman kısıtı göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Analysis based dissertation titled 'Evaluation of corporate store design applications in terms of product, process and management features: An examination of Bosch Home Appliances' consist of six chapters. The information regarding the scope, purpose, extent and management of the dissertation is explained at the first chapter as the introduction. The conciousness among consumers has been increasing rapidly. Therefore, creation of corporate store design identities and continuous improvement&renewal are needed to be served in order to keep the pace of the conscious consumer. Basing on all the sectors in the market, the result of increasing consumer demand on corporate store design applications have lead the sector to contain different kinds of branches on its own. The subject aimed by this dissertation is analysing the production and management processes of corporate store design applications, which have deficiencies in training and the corporate store design applications that do not have sufficient literature. It is also aimed to underline the emerging product, process and management features during this process. It is also aimed to establish an evaluation by comparing these features with individual constructional projects and to state that corporate store design applications have individual features in terms of their production and project management, and that they have to be evaluated as another area of expertise. While the corporate identity itself and the elements corporate identity includes is being researched at the baseline, the second part of this dissertation focuses on the concept of corporate identity, evolution of its existance in Turkey as well as in the world, the establishment, and the goals and fundementals of corporate identity. The corporate identity is a set of images created in consumers' minds. Increasing consciousness of the consumers and competition between rivals have caused the caurage of creating a corporate identity. The corporate design has gained importance since it transfers corporate identity related visuals to the consumers. Corporate design is one of the most important components of corporate identity. Corporate identity has an invisible cognitive frame, while corporate design expresses corporate identity's figuration state. In other words, corporate design is the concrete definition of corporate philosophy. The third part of the research analyses the three elements of corporate identity, which are product design, communication design and environmental design. Corporate store design applications have been digressed as the sub-element of environmental design. The growth of the institutionalization has caused a need of corporate store design identity and keeping the identity updated by maintaining sustainable renewals. Corporate stores are the places where the consumers visit and spend time in order to buy the corporation's products or services. With the emergence of corporations, newly emerging concepts such as branches and dealership carry along the new applications and understandings in terms of constructional processes. The need of similar constructional requirements in each and every spot where the consumer meets the corporation leads to another area of expertise. These buildings contain almost the same kind of facede and interior decoration applications. Companies need corpate stores in the means of the requirements of their sector. As the constructional need is being repetitive in various places and it is highly standardised, a production process with limited time range and fast build-up process are being performed. In addition, a complete store design in the range of corporate identity will help the consumer to fully understand the corporation's messages aimed to be comprehend by the end user. The fourth chapter of this dissertation focuses on the product, process and management characteristics of the corporate store design applications, which was detailed on the third chapter. In order to create the baseline of this evaluation, construction projects with one-time individual characteristics have been analyzed at first place. Secondly, the corporate store design applications have been reviewed in oder to establish the product, process and management features. The end of the chapter is concluded by the comparison of the individual one-time construction projects with corporate store design applications that have repetitive continuous production characteristics in terms of their product, process and management features. Corporate store design applications are being established in many resembling places that are fast, marked by repetition and geographically broaden. These features provides distinction by having continuous production characteristics other than one-time construction projects. The fifth chapter of the study includes an example analysis of Bosch Home Appliances corporate store design applications examination. In this scope, the gathered interviews and impressions are used whilst mentioning the organization history and corporate design elements. Also, the corporate store design applications have been digressed. Evaluations based on product, process and management features that are explained at the fourth chapter are made by examining the processes of production and management as a whole. At the end of the chapter, an evaluation of the sector as well as the corporation's positioning in Turkey basing on Bosch Home Appliances corporate store design applications. It can be said that the design applications of examined Bosch Home Appliances corporate stores has the product, process and management characteristics of a typical corporate store design applications. At the last chapter of this study which is results and recommendations chapter; whole researches, analysis and evaluations are being referred and recommendations are given on what kind of actions have to be taken on corporate store design applications in Turkey. In addition to that, future recommendations are given to the studies which will be basing on this dissertation on this matter. Compare to the constructional projects management, special conditions are needed whilst production of corporate store design applications and project management. In order to summarize the main differences between corporate store design applications and constructional projects, corporate store design applications are using previously designated standardised design identity and maintain the adaptation of each store depending on each store's physical condition. Because of the standardisation of design identity, the applications become easier to adapt even though there are a lot of components. Also, the vagueness decreases as well as the risk of applying new technologly becomes less. An affective project planning, project management and audit are needed since the process is quite repetitive. Even though the time of one single store construction does not last long, renewing stores on a broad geography concludes in effective time management, considering the workload. Therefore the volume of the transferring store and time constraint has to be considered when designating the project management system.