Siyasal iletişimde medya manipülasyonunun önemi örnek alan incelemesi: Kosova
The importance of media manipulation at political communications case analysis: Kosovo
- Tez No: 261851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kosova, coğrafi konumu nedeniyle Balkanlar'ın düğüm noktasını oluşturan ve stratejik bakımdan önemli bir bölgedir. Bu nedenle tarihsel süreç içinde birçok medeniyetin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu gün ise Kosova'lı Arnavutlar bağımsız bir devlet olmak yolunda mücadele vermektedir. Yugoslavya Cumhuriyeti farklı etnik kökenleri barındıran yapısıyla, II nci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulmuştur. Tito'nun ölümü ve dünya konjonktüründe meydana gelen değişiklikler, Yugoslavya'yı parçalanma sürecine taşımıştır. Federasyonu oluşturan devletler bağımsızlıklarını bir bir elde ederken, Kosova'lı Arnavutların bağımsızlık yönünde talepleri Sırp güçleri ve Miloşeviç tarafından şiddet olayları ve birçok insanlık suçunun işlenmesinin temel nedenini teşkil etmiştir.Sırplar Kosova'nın Ortodoks ve Slav kültürünün vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve bu nedenle Kosova'nın Sırbistan'ın ayrılmaz bir parçası olduğu tezini savunurken, Kosova'lı Arnavutların yıllardır baskı gördüklerini, Kosova topraklarında çoğunluğu oluşturmaları nedeniyle Sırbistan yönetiminden bağımsız talep etmeleri Kosova Sorununun temelini teşkil etmektedir.Miloşeviç Yönetimi'nin Kosovalı Arnavutlara yönelik şiddet olaylarını durdurmak amaçlı, 1999 yılında NATO Birlikleri'nin Kosova'ya yaptığı harekat sonrasında, 1244 sayılı Güvenlik Konseyi kararı ile Kosova için özerk bir yönetim kurulması kabul edilmiştir. BM kontrolünde geçen altı yıllık süreçte Kosova'lı Arnavutlar bağımsızlık için mücadele vermişlerdir. BM, Kosova'nın bağımsız devlet olabilme standartlarını henüz taşımadığı yönünde kararlı olmasına rağmen, BM öncülüğünde Sırbistan ve Kosova arasında bağımsızlık için müzakerelere başlanmıştır. 2006 yılı Kosova bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yıl olmuş, 17 Şubat 2008'de Kosova bağımsızlığını ilan etmiştir.Çalışmada Siyasal İletişim disiplini temel alınmış, Kosova'nın tarihi, coğrafyası ve geçmişi incelenmiş, Yugoslavya'nın dağılması ile birlikte ortaya çıkan süreçte yaşananların Türk ve dünya kamuoyuna yansıma biçimleri ele alınmıştır. Bu amaçla yapılan lüteratür, basın ve internet taramaları Kosova'ya karşı dünyada mevcut farklı bakış açılarının gözler önüne serilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kosovo, because of its geographical location, constituting a crucial point in the Balkans, strategically in a very important region. Because of this fact, in the past it became a lot of countries? interest. Today, Albanians of Kosovo are fighting to be an ?independent government?.Yugoslavian Republic was founded after the Second World War, with its different ethnical origins. Tito?s death and changes in the world?s economic situation dragged Yugoslavia into the destruction process. While the countries, constituting the Federation, were getting independent one by one, Albanians of Kosovo desired to be an independent country. As a result Serbian units and Milosevic caused lots of violence and humanity crimes. While Serbians were declaring that Kosovo is a crucial part of Orthodox and Slav culture so Kosovo is an indispensable part of Serbia, Albanians of Kosovo claimed to be under pressure for years and wanted their independence because they were majority in Kosovo. These formed the basis of Kosovo Problem.After the NATO units operation in 1999 to stop Milosevic Government?s violence against Albanians of Kosovo, with the Security Council?s decision 1244, an autonomous government in Kosovo was accepted. In the six years time under the control of UN, Albanians of Kosovo fought for independence. UN decided that Kosovo does not have the standards of an independent country, under the control of UN, negotiation between Serbia and Kosovo were started. 2006 will be an important year for Kosovo independence struggle. In the negotiation of Serbia, Kosovo and UN, it is expected that by the end of 2006 Kosovo will have had a conditioned independence statue.