Azerbaycan'da kamu kesimi finansmanında dış borçlar
Foreign debts role in Azerbaijan public sector's financing
- Tez No: 261872
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sovyetler birliğinin dağılmasıyla, ekonomik ve sosyal ilişkileri çözülen ve piyasa sisteminin zorluluklarıyla karşılaşan Azerbaycan Cumhuriyeti, bağımsızlığını kazandığı yıllardan başlayarak kamu kesimi açıkları sorunuyla karşılaşmıştır. Üretim müesseselerinin eski teknolojisi ve kapanması, dolaysıyla iç kaynak yetersizliği yüzünden ekonominin kalkınması için dış kaynaklara başvurulmuştur.Bu çalışmanın ana konusu Azerbaycan'ın dış borçlarıdır. Çalışmada kamu kesimi finansmanında dış borçların önemi incelenmiş, uluslararası kredi kurumlarıyla yapılan anlaşmalar, dış borçların sektörel dağılımı, dış borç servisi ile ilgili bilgi yer almıştır.Çalışma Azerbaycan'ın bulunduğu ortamı dikkate alarak, değerlendirilmeye gayret edilmiştir. Bu amaçla, gelişmekte olan ülkelerin dış borçlanmasının nedenleri, borçlanma şekilleri ve son olarak borç krizi ile ilgili bilgiler dikkate alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the collapse of former Soviet Union, economic system of independent Azerbaijan Republic also collapsed, and the untied social situation leaded the country facing with the problems of market economy, and till then never get rid of public sector deficit. With very old technologies in hand industries stopped production, and afterwards country couldn?t be able to support the economy with the internal sources, the only way to manage the situation was external financial sources.In this research you are going to find the role of external resources in public sector financing, assignments between Azerbaijan and international financial organizations and institutions, sectoral weight of external loans, and the external loan services.We have tried to analyze this research on a real current Azerbaijan situation base. For this purpose we have tried to analyze the reasons leads to external borrowing, loan forms and loan crisis in emerging economies in Azerbaijan case.