Asimetrik bilgi ortamında finansal gelişme ve ekonomik büyüme: gelişmekte olan ülkeler için çok katmanlaştırılmış sermaye piyasaları vasıtası ile bir çözüm arayışı
Financial development and economic growth under information: A solution for developing countries
- Tez No: 261873
- Danışmanlar: PROF. DR. TURKEL MİNİBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Finansal liberalleşme, bankacılık ve sermaye piyasaları reformundan oluşan ortodoks bir politika paketi, finansal gelişme ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlayacak standart bir reçete olarak bir çok gelişmekte olan ülkede (GOÜ) uygulamaya konmuştur. Bu tek tip reçetenin uzun yıllar boyunca bir çok GOÜ'de uygulanmıştır. Ancak, beklenenin aksine, bu ülkeler hala optimum altı ve istikrarsız ekonomik büyüme oranları, az gelişmiş bir finansal sektör, tekrarlayan finansal krizler ile artan yoksulluk ve işsizlik oranları gibi sorunlar ile karşı karşıyadır. Bu arzu edilmeyen sonuçlar ile karşılaşılmış olması, bu sonuçlar üzerinde etkili olabilecek ancak ortodoks yaklaşım tarafından dikkate alınmayan bir takım faktörlerin varlığına işaret etmektedir. Bu tez, gözardı edilmiş olan olası faktörler arasında yer alan asimetrik bilgi ile asimetrik bilginin finansal gelişim ve ekonomik büyüme üzerindeki olası sonuçlarına odaklanmıştır.Bu bağlamda, bu tezde, finansal gelişim ve ekonomik büyüme ilişkisi, bilgi asimetrileri ve asimetrik bilgi kaynaklı finansal dışlama ile tekrarlayan finansal krizler ışığında analiz edilmiştir. Bunun için, 20 yılı aşkın süredir ortodoks politika paketinin sadık birer uygulayıcısı olan Türkiye, Meksika ve Arjantin örnek ülke analizi için seçilmiştir. Bu analizler ışığında, ortodoks reçetenin bu ülkelerdeki finansal gelişme ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanamaması sorununa bir çözüm olmadığı sonucuna varılmıştır. Ortodoks politikaların asimetrik bilgi ortamında, beklenenin aksine, optimum altı ve istikrarsız ekonomik büyümeye, finansal sektörde artan istikrarsızlığa, KOBİ'lerin finansal dışlanmasına ve tekrarlayan finansal krizlere yol açtığı görülmüştür. Bu analize dayanarak, bu tez, ?Çok Katmanlaştırılmış Sermaye Piyasaları?nın asimetrik bilgi laynaklı problemelere karşı, yeni ve geleneksel olmayan bir yöntem olarak uygulanabilirliğinin araştırılmasını önermektedir. Böylece, finansal sektörün sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlayacak şekilde dengeli gelişimi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
An orthodox policy combination including financial liberalization, banking sector and capital markets reforms has been prescribed as a panacea for financial development (FSD) and sustainable economic growth in many DCs. However, despite the implementation of this prescription, many developing countries have suffered from sub-optimal growth rates, underdeveloped financial sectors, financial crises and persistently high levels of poverty. The presence of these undesired outcomes implies that there might be some factors that are not fully taken into account by the orthodox approach. Among these possible ignored factors, this thesis stresses asymmetric information (AI) and the resulting financial crises.This thesis analyzes the relationship between FSD and economic growth in the light of information asymmetries, financial crises and the financial exclusion of small firms. Three case studies including Turkey, Mexico and Argentina, all of which have been the followers of orthodoxy over 20 years, have been undertaken. As a result of these analyses, it is concluded that the orthodoxy is not a panacea for FSD and sustainable growth. In contrast, it leads to sub-optimum and volatile growth rates as well as increased volatility in financial sector, financial exclusion of small firms and financial crises in the presence of asymmetric information. Based on this analysis, the thesis proposes a ?multi-layered capital market? structure as an innovative way of overcoming information problems arising from asymmetric information. Thus, the financial sector could be developed so as to lead to sustainable economic growth and an improvement in the well being of people.