İktisadi büyümeyi etki eden faktörlerin ekonometrik incelenmesi ve Türkiye uygulaması 1980-2006
İktisadi büyümeyi etki eden faktörlerin ekonometrik incelenmesi ve Türkiye uygulamasi 1980-2006
- Tez No: 261876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLUK KAĞAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tezimizin amacı, büyüme modellerini, bunların varsayımlarını ve işleyişlerini incelemek, modellerin işleyişlerine ve bu konuda yapılmış uygulama araştırmalarına dayanarak bir ülkenin zaman içindeki büyümesini ne ölçüde açıklayabildikleri açısından geçerliliklerini değerlendirmek ve Türkiye'de uygulamaktır.Bu çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ekonomik büyümenin tanımı yapılmakta ve özelliklerine değinilmektedir. İkinci bölümde büyüme modelleri teorik olarak incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise büyüme kapsamında Türkiye ekonomisinin durumu incelenmektedir.Geleneksel büyüme modelleri, ekonomilerin uzun dönemli büyüme süreçlerini açıklamada yetersiz kalmaktadır. Harrod-Domar modeli, uzun vadeli büyümeyi açıklamaktan çok, konjonktürel dalgalanmaları azaltmak üzere kısa vadeli politika önerileri için kullanılabilir. Solow modelinde, uzun vadeli büyümenin esas etkeni olan teknik ilerleme hızı ekzojen kabul edildiği için, aslında bir ülkenin zaman içinde büyümesi ve ülkeler arası büyüme ve gelir farkları endojen olarak açıklanamamaktadır. Araştırma ? Geliştirme modeli, yapısı gereği, ancak binlerce yıl gibi çok uzun süreli büyümeyi açıklamada kullanılabilir.Son yıllarda klasik üretim faktörlerinden beşeri sermayenin özellikle teknolojik olan ilişkisinin öneminin artması, ekonomik büyüme ve gelişme politikalarının yeniden ele alınmasına neden olmuştur. Çünkü safi fiziki sermaye ile iktisadi gelişmeleri açıklayabilmek mümkün değildir. Beşeri sermaye modeli ise, yapılan uygulamalarda ülkeler arası büyüme ve gelir farklarını açıklamada en başarılı model olmuştur.Modellerin Türkiye uygulamasında elde ettiğimiz sonuçlar, diğer ülkeler için yapılan uygulamalardaki sonuçlarla tutarlıdır. 1980?2006 yılları için yaptığımız çalışmada, modellerin tümü Türkiye'nin büyümesi ile ilgili yakın tahminlerde bulunabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our thesis is to investigate the assumption and the dynamics of to evaluate their validity with respect to their ability to explain growth of a single country over time their dynamics and empirical studies performed; and finally to apply these models to the case of Turkey.This study consist of 3 chapters. In the first chapter, concepts and characteristics of the economic growth have been described. In the 2. chapter, growth theories have been explained theoretically. In the 3. chapter, Turkish economic case has been studied in the framework of economic growth theory.Traditional growth models are insufficient to describe the long term growth of economies.The Harrod-Domar model is best used for short-term policy recommendations against business cycles rather than for predicting long-term growth rates. In the Solow model, the main variable that affects the long-term growth rate, namely technological progress, is exogenous, hence, the model does notactually endogenously explain the reason behind growth. The Research and Development model gives meaningful results only for predicting growth over periods of several thousand years. The Human Capital model is the most successful model in empirical studies explaining growth rate and cross-country income differences.In recent years, increasing importance of relation between human capital and technology has caused reconsideration of growth and development policies. Because it is not possible to explain economic wellbeing by physical capital itself.The findings of our empirical studies with respect to Turkey were consistent with the above described general results. For our study period of 1980-2006, we found that all models predict Turkey?s long-term growth rate fairly accurately.