Enflasyon hedeflemesi uygulaması ve Türkiye örneğinde dışsal şokların etkisi
Application of inflation targeting and the effects of external shocks in Turkish case
  1. Tez No: 261875
  2. Yazar: MELİKE TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, dünya genelinde 1990'lı yıllardan itibaren para politikası stratejilerinden enflasyon hedeflemesine geçişin önkoşulları, uygulama sırasında elde edilen sonuçların ülkeler çerçevesinde değerlendirilmesi ve günümüzde dünya genelindeki fiyat artışlarının Türkiye dahil, örnek ülkelerin enflasyon hedeflemesindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Enflasyon hedeflemesinin ilk uygulandığı ülke olan Yeni Zelanda ve ardından birçok ülkede başarılı bir uygulama süreci yaşanmış iken, üç senelik geçiş sürecinin ardından 2006 yılında Türkiye ekonomisinde uygulanmaya başlanan bu politikanın daha ilk yılından itibaren belirlenen nokta hedefinin küresel şoklara bağlı olarak tutturulamadığı görülmüştür. Merkez Bankası kredibilitesini kaybetmemek için revizyona gitmeyeceğini açıklamasına rağmen, 2008 yılında hedef revizyonunu gerçekleştirmiştir. Buna bağlı olarak, çalışmanın devamında, Türkiye'de enflasyon hedeflerinde yaşanan sapmaların nedenleri ve gelecek dönemde Türkiye'de enflasyon hedeflemesinin olası görünümü, dünya konjonktüründeki gelişmeler çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, global prerequisites related to the change of perspective of economical strategies from monetary policies into inflation targeting since 90?s and the results of these changes according to different countries and the increase in prices which is observed all around the world today, including Turkey, is tried to be analysed. Despite the succesfull implementation of inflation targeting in other countries including New Zeland, which was the first country to apply these strategies, Turkey started to apply inflation targeting policies in 2006 but, even though a three years of process of transition, could not be able to reach the figured goals in the first year depanding on the global shocks in economy. Central Bank of the Republic of Turkey had to revise the inflation targets in 2008 although it was announced, not to lose any credit worthiness, that no revisions would be made about inflation targets. Depanding on these developments, this study continues with the reasons and analysis of the failure of these polices in Turkish economy and tried to make an a priori projection of Turkish economy for next periods considering the developments in global conjuncture of today?s world.