Eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ekonomik büyümenin panel veri modelleri ile analizi
Analysis economic growth in the former Soviet Union countries with panel data models
  1. Tez No: 261898
  2. Yazar: KHAYALA MAJIDOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA YERDELEN TATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada eski Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) ülkelerinin ekonomileri genel olarak incelenmiş ve geçiş dönemi süresince ekonomilerin büyümesi değerlendirilmiştir. SSCB 15 ülkeden oluşmaktaydı, fakat veri yetersizliği nedeniyle Türkmenistan araştırma kapsamı dışında bırakılmıştır. Analizde 1994-2006 dönemini kapsayan verilere ulaşılabilmiştir. Panel veri analizi kullanılarak, araştırmadaki veri yetersizliği nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlar çözülmeye çalışılmıştır. Uygulamada panel veri regresyon modeli kullanılarak, bu ülkelerde büyümeyi etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bu amaçla, bağımlı değişken olarak GSYİH'daki büyüme, bağımsız değişkenler olarak ise sabit sermaye yatırımları, yabancı sermaye yatırımları ve işgücü değişkenleri alınmıştır. Uygulama sırasında klasik model, sabit etkili model ve tesadüfi etkili model varsayımları ile regresyonlar denenmiştir. Tahminler bu varsayımlara uygun farklı yöntemlerle yapılmıştır. Sonuç olarak sabit etkili panel veri modelinin daha anlamlı olduğuna karar verilmiştir ve bu modele ait yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the former Union of Soviet Socialist Republics (USSR) countries? economies were examined generally and growth of economies were evaluated during transition periods. Former USSR was made up of 15 countries. But because of lack of data, has been left outside the scope of research Turkmenistan. Also in this study were accessed to data, which cover the period 1994-2006. Using panel data analysis, the study due to lack of data in trying to resolve problems that may arise are. Study with using panel data regression model, factors that affect this country to grow were investigated. For this purpose, GDP growth as dependent variable, independent variables as the fixed capital investment, foreign capital investments and labor variables were included. Application during the classical model, fixed effect model and random effect models were tested. Estimates were made with different methods according to this hypothesis. As a result of the fixed effect panel data model was decided that more meaningful and comments were made for this model.