Tarımsal destekleme politikaları ve Türkiye'de uygulamalar (1990 ve sonrası dönem)
Agricultural support policies and implementations in Turkey (since 1990)
  1. Tez No: 261899
  2. Yazar: MUHAMMED FERHAT ÇOMAKTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Tarımsal destekleme politikaları, tarım kesiminin gelir düzeyini yükseltmek, tarımda verimlilik ve üretim artışı sağlamak gibi amaçlarla farklı destekleme araçları kullanılarak uygulanmaktadır. Türkiye'de 2001 öncesi tarımsal destekleme politikaları, pazar fiyatı, girdi ve kredi desteği ağırlıklı bir yapı sergilemiştir. 2001'de uygulanmaya başlanan Tarım Reformu Uygulama Projesi sonrasında, üretim üzerinde etkileri sınırlandırılmış ve doğrudan gelir desteklerini temel alan yeni politikalar uygulanmaya başlanmıştır. Ancak yeni destekleme politikaları, başlangıcından itibaren beklenen işlevleri yerine getirmediği yönünde eleştirilere maruz kalmıştır. Bu çalışmanın amacı, yeni destekleme politikalarının başarı düzeyini belirlemektir. Bu amaçla destekleme politikaları, 1990-2001 ve 2001 sonrası olmak üzere, iki dönem halinde ele alınıp incelenmiş ve daha sonra bu iki dönem politikalarının sonuçları, belirlenip karşılaştırılmıştır. Çalışmada, 2001 sonrasında izlenen tarımsal destekleme politikalarının önceki döneme kıyasla, başarısız kabul edilemeyeceği; ancak, arz açığı olan ürünler ve gıda güvencesi konularında destekleme politikalarından kaynaklanan bir takım sorunların bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural support policies are implemented using different policy instruments aimed at reaching different goals like raising farm incomes, increasing production and productivity. The agricultural support policies were consist of mainly market price support, input subsidies and credit support before 2001 in Turkey. After the Agricultural Reform Implementation Project which was adopted in 2001, new policies which had limited effects on production and were based on direct income support, were implemented. But from beginning, the new support policies were criticized for not serving the aimed functions. To determine how successful were the new support policies was the purpose of this study. On this purpose, the agricultural suport policies were examined dividing into two periods as 1990-2001 and after 2001. Then the results of the policies which were implemented during this periods, were determined and compared. In this study it is determined that the new policies are not less successful than the past policies, but there are some problems in products, which there is excess demand in the domestic market and food security.