Birikim sürecinin bölüşüm dinamikleri: 1970 sonrası için karşılaştırmalı bir analiz ve Türkiye örneği
Distributional dynamics of the accumulation process: A comparative analysis and the case of Turkey for the post 1970 period
  1. Tez No: 261924
  2. Yazar: AYSEL ARIKBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KİRMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezde sermaye birikimi süreci ve bu süreçte şekillenen bölüşüm ilişkileri incelenmeye çalışılmıştır. Temel tezimiz, dünya kapitalizminin 1970'li yıllardan başlayarak içine girdiği durgunluğun, özellikle 1980'li yıllardan sonra giderek yaygınlaşan finansallaşma sürecinin nedeni olduğudur. Kâr oranlarının azalmasına bağlı olarak yaşanan birikim krizi, sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesi ve kuralsızlaştırma temelinde aşılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, finansal krizleri, esasen, kapitalist üretim sürecinin çelişkilerinin kredi sistemi ve finansallaşma süreci ile belirginleştiği birer ?görüngü? olarak tanımlamak mümkündür. Finansallaşma süreci ile birlikte artan borçluluk olgusu sonucunda, kâr düzeyinin olumsuz etkilenmemesi, ancak, ücret paylarının düşürülmesi ile mümkün olmuştur. Gelir bölüşümünün ücret gelirleri aleyhine bozulmasının nedeni, söz konusu süreçte, artı-değerin paylaşımında finans kesiminin payının ve baskısının giderek artmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, capital accumulation process and distributional relations that are shaped within this process are tried to be analyzed. Our basic thesis is that, the long stagnation period of the world capitalism since the 1970s is the reason behind the financialisation process which has accelerated and become prevalent especially since the 1980s. The accumulation crisis emanating from the falling rates of profits has been tried to be overcome via the liberalisation of capital flows and the deregulation process. In this context, the increasing frequency of financial crises can fundamentally be referred as a ?phenomenon? which has unfolded the contradictions of the capitalist mode of production through the credit system and the financialisation process. During the financialisation process along with the rising indebtedness, maintenance of high profits could only be made possible by the depressing of wages. The reason behind the deterioration of income distribution against the wage income is the rising share and pressure of financial sector in the distribution of the surplus value.