Global mali kriz sürecinde kriz yönetimi ve yeniden yapılandırmalar
Crisis management and institutional restructuring on global financial crisis process
  1. Tez No: 261952
  2. Yazar: ZEYNEP BACNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, 2007 yılında ABD finans sektöründe başlayan ve süratle küreselleşen ekonomik krizin kapsamını ve bu süreçte uygulanan çeşitli önlem ve müdahalelerin, ülke ekonomilerine etkilerini Türkiye özelinde araştırmaktadır. Krizin gündeme getirdiği çeşitli diplomatik ve ekonomik adımların detaylı incelenmesi, bunun sonucunda kurumsal yeniden yapılandırmalar ve kriz yönetimi uygulamaları bu tezde öncelikle mercek altına alınmıştır. Krizin yansıdığı mali boyut bağlamında alınan önlemlerin ve ekonomi politika uygulamalarının başarılı olup olmadığının açıklanması da bu çalışmanın konusudur. Tez ayrıca krizden çıkış ve potansiyel yükseliş aşamasına değin krizi yönetmede yapılması gerekenleri çeşitli açılardan açıklayarak incelemiş ve içeriğine almıştır. Bu hedeflere ulaşmak için kriz üzerine giderek zenginlesen literatür taranmış ve tezin amacına uygun çalışmalar incelenmiştir. Ekonomik kriz sürecinde farklı ülkelerin geliştirdikleri tavır ve uygulamalara özellikle yer verilmiş ve bunların aldıkları ekonomik kararlara değinilmiştir. Bunların dışında şirketler açısından da önemli olan bir takım çözüm önerileri ve programlar üzerinde durulmuş, ayrıca kriz ortamında krizinden kaçma ve şirketler için önemli olan ?krizden fırsat yaratma? konusuna yer verilmiştir. Bu tezde ayrıca kurumsal yeniden yapılandırmanın önemi üzerinde durulmuş, yapılan araştırmanın sonucu, kriz ortamında kurumların yeniden yapılandırma faaliyetlerini mecburi olarak uyguladıkları ve getirilen reformların yeni buluşların eşliğinde uygulanmasına devam edecekleri görülmüştür. Aynı zamanda çalışma, bu yapılandırmaların ne yönde olması gerektiğini de çeşitli öneriler ışığında sunmuştur. Tez, krizin başlıca nedenleri arasında mali piyasalardaki denetimsizlik olduğunu tespit etmiş, bu bağlamda yeniden yapılandırmalarla krizin önünü kapatmak ve yapılandırılmamış, denetim dışı bırakılmış tüm unsurların yeniden gözden geçirilmesi gerektiği sonucuna varmıştır. Bu çalışma krizinin yönetiminin özünün iktisadi reform olduğunu ve bu çerçevede getirilecek kurumsal yeniden yapılandırmalar olmadan ekonomik krizin etkisinin azaltılamayacağını vurgulamakta denetim ve gözetim reformlarının gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines, within the context of Turkish economy, the dimensions of global economical crisis that is generated from the US mortgage markets in 2007. The thesis also examines a variety of economic steps that are applied in financial markets and the framework within which countercyclical policies are developed. In this sense, the study initially analysed the ways in which institutional restructuring and crisis management are carried out by various country governments and their interference with the broader economy. In order to develop a comparative view on rescue packages, it was imperative to study a variety of policies implemented by various countries since the current crisis had a variety of impact in different countries. This is done so to draw lessons for the rescue policies developed in Turkey. The thesis also reported of the existing literature on the topic for this purpose. The thesis placed great importance to the economic decision making and restructuring efforts during the crisis process, across the globe. As a result, the thesis aimed to offer solutions and reform programmes to recover from the crisis. The thesis also focused on the ways in which individual companies reacted and survived the crisis particularly by their efforts ?to turn economic challenges into opportunities?. Institutional restructuring is also emphasized in this thesis and reported that such restructuring activities are applied indispensably during crisis situations. It is seen that reforms ought to be sustainable if a full recovery is desired. At the same time, study gives some suggestions about how these reforms should be shaped up and implemented. Since lack of supervision and monitoring of the financial sector is seen as one of the main reasons of the crisis, in this context, it becomes necessary that dealing with the crisis needs to impelement reforms along the institutional restructuring lines. In this thesis, it is underlined that these reform efforts are not carried out effectively in the current crisis and institutional restructuring has been weak in Turkey.