Marka yönetimi
Brand management
  1. Tez No: 261951
  2. Yazar: NEYLAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada marka yönetimi konusuna ayrıntılı şekilde yer verilerek, uygulama olarak bir içecek devi olan Coca Cola firması ele alınmış, firmanın marka yönetimi süreç ve değerlemelerinin incelenmesi amaç edinilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgilerin ışığında Coca Cola markasının geldiği nokta dikkate alınarak markaya yapılan yatırımın bir geri dönüşü olduğu ve profesyonel çalışma ve analizlerle daha doğru adımlar atılabildiği ortaya çıkmıştır. Ürününü satmak isteyen işletmelerin markalaşmaya yatırım yapmaları gerekmektedir. Asıl önemli olan nokta ise markalaşmaya yatırım yapıldıktan sonra markalaşma sürecinin markayı koruyacak ve güçlendirecek şekilde yönetilmesidir. Markalaşmak güzel bir marka adı bularak bunu renkli, eğlenceli reklamlarla tanıtmaya çalışmak değildir. Marka yönetimi profesyonellere bırakılması gereken, uzmanlık gerektiren bir iştir. Markalaşma konusunda ciddi çalışmalar yapmak isteyen firmalar bu işi uzmanlarına bırakmalıdırlar. Güçlü bir marka yaratmak ve başarılı bir şekilde devam ettirmek isteyen firmaların belli noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Taking the outputs of the study and the standing point of Coca Cola brand into consideration it has been observed that the investment that has been made on the trademark had a payback with professional approach to activities and system analysis.It is a necessity to invest on trade marking for the enterprises that seek sales. However, the most important point is to manage and strengthen the trademark during brandization period following the investment made.Trade marking does not mean finding a good name and trying to promote this name with joyful and colorful advertisements. Trademark management happens to be the field for professionals and needs expertness. The companies whom anticipate serious studies on trade marking should leave the issue to be handled by experts. Companies that intend to establish a strong trademark and maintain its sustainability should take certain points into consideration.