Rusya-Ukrayna doğalgaz krizi ve enerji güvenliği
Russia-Ukraine naturel gas crisis and energy security
  1. Tez No: 261954
  2. Yazar: YAZGAN ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Rusya, özellikle 2000'li yıllarla beraber Putin'in başa geçmesiyle bölgesel bir güç ve hatta eski süper gücüne kavuşmak için enerjiyi ön plana almaktadır. Rusya genel olarak enerji ve özel olarak da doğalgaz alanındaki rezervlerinin avantajlarını da tüm dünyaya göstermek istemektedir. Rusya özellikle yakın çevresi olan Ukrayna, Polonya ve Beyaz Rusya üzerinde doğalgaz rezervlerinin de kendisinde bulunmasından dolayı bir hegemonya kurmak istemektedir.?Rusya-Ukrayna Doğalgaz Krizi?nde olduğu gibi Rusya, doğalgaz üzerindeki hakimiyetini yeri geldiğinde hem yakın çevresinde bulunan ülkelere hem de Batı dünyasına çarpıcı bir şekilde göstermektedir. Rusya yakın çevresindeki ülkelerle siyasal bazı sorunlarla karşılaştığı zaman doğalgazı bir cezalandırma aracı olarak kullanmaktadır. Bu durum da dünya enerji güvenliğinin tekrar sorgulanmasına neden olmaktadır. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz krizi, devletler açısından kriz yönetiminin de kriz durumlarında ne kadar büyük bir önemi olduğunu görmeleri açısından büyük bir fırsattır. Bu çalışmada da öncelikle kriz kavramı ve kriz yönetiminin ne anlama geldiğinden bahsedilmiş, Rusya'nın petrol ve doğalgaz politikaları aktarılmış ve enerji güvenliğinin neyi ifade ettiği tartışılmıştır. Ayrıca Rusya ve Ukrayna arasındaki bazı siyasal tartışmalara yer verilmiş ve iki devlet arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Son olarak da 2006 ve özellikle 2009 doğalgaz krizlerinde Rusya, Ukrayna ve Batı dünyasının bu krizdeki tepkileri anlatılmıştır. Buna göre; bu çalışma, enerjinin bir devlete büyük bir güç kattığı, bu avantajın bir devletin ekonomik ve siyasal olarak yükselmesinde ne kadar büyük bir koz veya artı bir özellik olduğu ve eldeki rezervler ve üretim seviyesiyle enerjiyi bir diplomasi aracı olarak kullanmanın Rusya'ya diğer devletler üzerinde büyük bir güç kattığı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Russia prioritises energy to regain it?s regional power and even it?s old superpower with the help of Putin taking the lead of Russia in 2000?s. Generally, Russia wants to show in the field of energy and reserved of natural gas advantages to the whole world. Russia, because of own natural gas reserved especially at near abroad of Ukraine, Polond and Belarus it?s wants to establish a great hegemony. ?Russia-Ukraine Gas Crisis? section as well as Russia, sovereignty on natural gas on when appropriate both near and Western world exposes dramaticaly. When Russia encounters political problems with near abroad countries, use to natural gas as a means of punishment. This situation is causing the world energy security is being questioned again and again. The natural gas crisis that took place between Russia and Ukraine of the state of crisis and crisis management issues are highlighted. Preceding this study, the concept of crisis and crisis management gas has been talking about what it means is that Russia imported oil and natural gas policy and energy security is to express what was discussed. Moreover, some political discussions between Russia and Ukraine have been given and are discussed bilateral relations between the two states. Finally, in 2006 and 2009 gas crisis particularly Russia, Ukraine and the reaction of the Western world have been told about this crisis. Accordingly, this study the energy of the state a big advantage time this has the advantage of a state?s economic and political as the increase in how big a weapon or a plus and that?s the reserve and production by the level of energy diplomacy as a tool to use to Russia other to add a great power over the state are expected.