Türkiye bankacılık sektöründe yabancı sermaye analizi ve Avrupa Birliği ülkeleri karşılaştırması
Foreign capital in Turkish banking sector and comparision with the Europen Union member states
- Tez No: 261962
- Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ülkelerin ekonomi politikalarının hayata geçirilmesinde bankacılık sektörü kritik bir öneme sahiptir. Bankacılık sektöründe yabancı sermayenin payı gelişmekte olan ülkelerin bankacılık sistemlerinde son yıllarda hızla artmıştır. Küreselleşme, finansal entegrasyon, ülkelerin yasal düzenlemelerinin serbestleşmesi, yabancı sermaye yatırımları ve yurt dışı borçlanmalar üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması yabancı bankacılığın gelişimini destekleyen genel çerçeve olarak tanımlanabilir.Bu genel çerçeve içerisinde, Türkiye bankacılık sisteminde yabancı bankacılığın gelişimi ve son yıllarda ortaya çıkan artış eğilimi incelenecektir. Bankacılık sektöründe artan yabancı banka payını etkileyen nedenlerin Türkiye özelinde analizinin yapılması hedeflenen çalışmamızda, bankacılıkta yabancı banka payı ile bankacılık sektöründen seçilen değişkenler olan bankacılık sektörü karlılığı, risk, kredi piyasası büyüklüğü, karşılıksız kredilerin oranı vb. arasındaki ilişkinin yönü ve açıklayıcılığı analiz edilecektir.Yabancı bankacılığın tarihçesi ve Türkiye'deki gelişiminden sonra, günümüzde Türkiye bankacılık sistemi analiz edilmiştir. Avrupa Birliği ülkeleri bankacılık sistemleri ile Türkiye Bankacılık sisteminin karşılaştırılması ve finansal krizin etkileri çalışmaya dahil edilmiştir.Türkiye Bankacılık sistemine yabancı sermaye girişini etkilediği düşünülen değişkenlere ilişkin uygulamalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Türkiye bankacılık sistemindeki kar olanaklarının yabancı bankaların yatırım kararlarında ve yabancı bankacılığın payının artması üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Karlılıkla birlikte toplam kredi piyasası büyüklüğünün yabancı bankaların yatırım kararlarında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking sector has a critical role for realizing economic policies of countries. In recent years, the share of foreign capital in banking system of developing countries has been rapidly increasing. The main frame supporting the development of the foreign banking could be defined as globalization, financial integration, liberalization and removal of the restrictions on foreign borrowing.In this general framework, the main purpose of this study is to analyze the foreign banking presence and increasing share of foreign banking in Turkish banking system. In our study, we try to analyze the relation between banking sector variables such as profitibility of banking sector, risk, volume of credit market, non-performing loan ratio and the share of foreign capital in Turkish banking sector.Following the history of foreign banking, current situation of the Turkish banking sector has been analysed. The comparison of the banking system of European Union countries and Turkey, and effect of the financial turmoil on these countries is included in the analysis.In our emprical analysis, we try to analyze the relationship between share of foreign capital and banking sector variables in Turkish banking sector. It is observed that profitibility of banking sector and volume of credit market have been highly influential on the investment decisions of foreign banks.