Güney Kafkasya ülkelerinin demokratikleşme süreçlerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the democratization processes of South Caucasian states
  1. Tez No: 262007
  2. Yazar: M. İHSAN KUYUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sovyet sonrası dönemde yeni bağımsız devletlerin karşı karşıya kaldıkları rejim değişimleri ve yöneldikleri demokratikleşme süreçleri, hem siyaset bilimciler hem de uluslararası ilişkiler uzmanları tarafından üzerinde hassasiyetle durulan destekleyici çalışma alanları olmuştur. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar demokratikleşme süreci üzerinde belirleyici rol oynayan yerel, uluslararası, siyasi ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi unsurlara yoğunlaşmışlardır. Bu tezde de Güney Kafkasya ülkelerinin demokratikleşme süreçleri; geçiş sürecini ve demokrasinin kurumsallaşmasını etkileyen faktörler, değişkenler çerçevesinde ele alınmıştır. Temel argüman olarak, demokratikleşme teorilerinin, tek başlarına bölgedeki süreci açıklamada yetersiz kalacağı; bölgelerin siyasi dönüşümlerinin, birden çok değişkenin göz önünde bulundurulması ile açıklanabileceği ileri sürülmektedir. İfade edilenlerin ışığında, Güney Kafkasya ülkelerinin analizi eş zamanlı olarak; devletsellik sorunsalı, önceki rejimin niteliği, liderlik sorunu, geçişin başlatılma ve kontrol edilme durumu, meşruiyet ve baskının ekonomi-politiği; anayasa yapım ortamı ve uluslararası etkiler başlıkları altında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the post-Soviet era, regime changes and democratization processes of the newly independent states constituted supportive fields of analysis for both political scientists and international relations experts. Most of the academic works in this field mostly concentrated on the national, international, political, economic, social, cultural and historical elements which determine the democratization process. In this thesis, the democratization processes of South Caucasian states; is analyzed in the light of factors and variables which effect the transition period and consolidation of democracy. The main argument is that the democratization theories proved to be inadequate in explaining the democratization process in the region and there is need to employ various variables in explaining the democratization processes. The analysis of South Caucasian states are described, simultaneously, with the headlines like the stateness problem, the nature of prior regime type, the leadership problem, who initiate and controls the transition, the political economy of legitimacy and coercion; constitution-making environments and international influence, in the light of expressed ideas.