Kamu güvenliği politikaları bağlamında organize suç ve bu suçlarla mücadele yöntemleri
The organized crimes in the context of public security policies and methods for fighting the against these crimes
- Tez No: 262024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİZ TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Güvenlik, insan yaşamının en temel ve en önemli gereksinimlerindendir. Kamu güvenliği ise vatandaş ve kamu üst sınırı arasında kalan ve kamusal alan ile özel alanın toplamından oluşan bir çerçeveyi tanımlanmış kurallar altında koruma ve kamunun kendisine ait korunma faaliyetlerini içeren bir süreçtir. Günümüzde yaşanan değişimler ile teknolojideki hızlı gelişmeler, suç alanındaki değişimi de beraberinde getirmiştir. Küreselleşmenin açıklarını ve olanaklarını istismar eden organize suç örgütleri uyuşturucu madde kaçakçılığı, nükleer madde kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, stratejik madde ve silah kaçakçılığı, karapara aklama gibi haksız kazancın ve rantın çok olduğu alanlarda yoğunlaşarak tüm toplumları ve ülkeleri etkiler hale gelmiştir. Ayrıca demokrasi ve insan haklarına zarar vermek gibi özellikleri göz önüne alındığında bu suçlar, doğrudan uluslararası güvenliğe tehdit olarak da kabul edilmektedir. Dolayısıyla, bütün bunlar suça karşı topyekun mücadele edilmesini gerektirmektedir. Ayrıca mevcut güvenlik sistemlerinin bu tehdidi ortadan kaldırmaya yetmediği, bu problemin salt polisiye önlemlerle çözülmesinin mümkün olmadığı da anlaşılmıştır. Bu bakımdan organize suçla mücadelede uzmanlığın esas alınması ve politikaların buna göre belirlenmesi son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Security is one of the most fundamental and important needs of human life. Public security is also a process including protecting a framework between citizens and public?s upper limit and consisting of the total of public and private space under the defined rules and public's own protection activities. Today, changes experienced due to the rapid developments in technology, have brought the change about in crime area. The organized criminal organizations exploiting the deficits and opportunities of globalization, have become to affect all communities and countries concentrating in unjust enrichment and income areas such as drug trafficking, nuclear smuggling, human trafficking, strategic materials and weapons trafficking, money laundering. Moreover, when considering characteristics as harming democracy and human rights, these crimes are also acceptable as direct threat to international security. Therefore the increase in organized crimes requires a total fight against them. Moreover, it is also widely accepted that existing security systems are not sufficient to eliminate these threats and problems cannot be solved only with the security measures. As a result organized crime can be reduced, and prevention methods can be developed by the appropriate public security policies with a multidimensional concept and international security policy.