İktisada feminen bir bakış: Feminist iktisat
The feminine view of economics: Feminist economics
- Tez No: 262032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tezin konusunu oluşturan feminist iktisat kavramı, toplumsal cinsiyeti bir analitik kategori olarak kullanmakta, iktisadı sadece erkeklerin bakış açısını içeren bir bilim olarak gösterip kadınları ikinci plana iten yaklaşımların yanı sıra, ötekileştirilerek iktisadın kapsamı dışında bırakılan farklı tüm deneyimleri içerecek biçimde zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Feminist iktisat, iktisadın yapılandırılışındaki eril (erkek egemen) kodların deşifre edilmesinin iktisadın toplumsal cinsiyetinin deşifresi anlamına geleceği görüşünden hareketle, toplumsal cinsiyetin toplumsal yapılandırılışı ile (günümüz) iktisat disiplininin toplumsal yapılandırılışı arasındaki bağlantıları araştırmaktadır. Çalışma, kadın bakış açısını da içerecek bir iktisat yaklaşımını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Şu ana kadar olan çalışmalar ekonomide kadının durumunu ortaya koyarken bu çalışma geçmişten beri göz ardı edilmiş olan ekonomide ki kadının bakış açısını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda tezin amacı, literatüre yeni giren bu kuramı tanıtmak ve iktisadi hayata yeni bir bakış kazandıran feminist akıma katkı yapmaktır. Bu amaçla ilk bölümde feminizm kavramına kısaca değinildikten sonra feminist iktisat kavramı, ortaya çıkış süreci anlatılmıştır. Feminist iktisat kuramı ve postmodernist akım, ortak noktalarda birleşmeleri sebebiyle, birlikte ele alınmış ve bu durum ikinci bölümü konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise, Dünyada ve Türkiye'deki feminist hareketler anlatılmış ve feminist iktisat kavramıyla ilgili olarak kadınların ekonomiye bakış açıları feminist iktisatçıların görüşlerine başvurularak anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theses are the subject of the feminist economics, the concept of gender is an analytical category, as are the economics of the only men?s point of view that includes a science as the women of the second plan it approaches, as well as the economics of the scope of the exclusion of the different whole experience to include enrichment aims. Feminist economics, economics of the masculine (male-dominated) codes deciphered be economics of gender, the deciphering means discuss with the movement, gender, social configuration with the (modern) economics, the discipline of social configuration connections between is investigating. The study will include women?s perspectives to an economic approach aims to reveal. The studies so far reveal the status of women in the economy while ignoring the studies that have been passed since the woman?s point of view of the economy that aims to uncover. The aim of the thesis in this context, these new entrants to the literature of economic theory and to introduce a new approach to life-saving means to contribute to the feminist movement. In this context, the concept of feminism in the first section after briefly mentioned the concept of feminist economics, the emergence process is described. Feminist economics theory and post-modernism in common cause with the merger was considered and this constitutes the second section. The last part of the study of the feminist movement in Turkey and the world economy with the concept, as has been described and feminist perspectives of women to the economy, referring to the views of feminist economists have tried to explain.