Coğrafi iktisadın davranışsal iktisada olan etkisinin bireysel harcamalar üzerinden analizi: İstanbul incelemesi
Analysis of the effect of geographical economics on behavioral economics on individual expenditures: İstanbul review
  1. Tez No: 886388
  2. Yazar: EDA AYATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Coğrafi konum ve psikoloji, insanların ekonomik hareketlerinin belirlenmesinde kilit rol almaktadır. Coğrafi konum ülkelerin, bölgelerin iklimlerini; ticari aktivitelerini, turistik aktivitelerini, lojistik aktivitelerini ve turizm aktivitelerini etkilediği için ekonomi ve psikoloji ile doğrudan ilgilidir. Örneğin, sıcak ülkelerdeki ya da bölgelerdeki insanlar yaz turizmine sahipken, soğuk ülkelerdeki ya da bölgelerdeki insanlar kış turizmine sahip olabilir. Bununla beraber sıcak havanın insanların üzerindeki pozitif etkisini yaşayamayan, sürekli kış mevsimine sahip ülkelerde güneş görmemekten kaynaklı bu durumdan negatif etkilenebilmektedir. Coğrafi özelliklerin insanların üzerindeki psikolojik etkileri son günlerde birçok araştırmalara konu olmaktadır. Bununla beraber coğrafi özellikler psikolojiyi etkilediği gibi, psikoloji ile doğrudan bağlantılı olan ekonomik aktiviteleri yani bireysel harcamaları da etkilemektedir. Örneğin, yaz mevsimlerinde tatil için tercih edilen ülkeler arasındaki İtalya'da yaz turizmi, ülkede yaşayan insanlar için önemli bir gelir kaynağıdır. Bununla beraber, tatilini İtalya'da geçiren turistler, harcamalarını Euro cinsinden yapmakta ve bu ülkede tatil yapabilmek için bireysel harcamalarını arttırabilmektedirler. İnsanlara normale göre belki de daha fazla harcama yaptıran etki; İtalya'nın sıcak iklimi, mimari özellikleri gibi coğrafi özellikleridir. Bu açıdan şehir olarak İstanbul'u incelediğimizde coğrafi özelliklerinin İstanbul'un ekonomik faaliyetlerini de doğrudan etkilediğini görebiliriz. İstanbul Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan, uçuş rotalarında aktarma noktası olarak kullanılabilen, çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihi değerleri çok fazla olan bir şehirdir. Bu özellikleri ile beraber Türkiye'deki diğer iller ile turizm, ticaret gibi faaliyetler açısından farklılıklar oluşmaktadır. Bireysel harcamalarda da İstanbul, ülkemizdeki diğer illere göre farklılık göstermektedir. Bu farklılığı incelemek için on tane soruyla birlikte toplamda 203 kişinin katılımını içeren bir anket çalışması yapılmış olup, İstanbul'daki bireysel harcamalar üzerinde sorgulamalar yapılmış olup, İstanbul Türkiye'nin diğer illeriyle de kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geographic location and psychology play a key role in determining people's economic movements. Geographical location determines the climates of countries and regions; It is directly related to economics and psychology as it affects commercial activities, tourist activities, logistics activities and tourism activities. For example, people in warm countries or regions may have summer tourism, while people in cold countries or regions may have winter tourism. However, in countries that do not experience the positive effect of hot weather on people and have permanent winters, this situation may be negatively affected by not seeing the sun. The psychological effects of geographical features on people have been the subject of many studies recently. However, just as geographical features affect psychology, they also affect economic activities directly linked to psychology, that is, individual expenditures. For example, in Italy, which is one of the preferred countries for holidays in the summer, summer tourism is an important source of income for people living in the country. However, tourists who spend their holidays in Italy make their expenses in Euros and can increase their individual expenses to have a holiday in this country. The effect that makes people spend more than normal; Italy's geographical features such as its hot climate and architectural features. In this respect, when we examine Istanbul as a city, we can see that its geographical features directly affect the economic activities of Istanbul. Istanbul is a city that connects the Asian and European continents, can be used as a transfer point on flight routes, has hosted many civilizations and has many historical values. With these features, there are differences with other provinces in Turkey in terms of activities such as tourism and trade. Istanbul also differs from other provinces in our country in terms of individual expenditures. In order to examine this difference, a survey was conducted with the participation of a total of 203 people with ten questions, inquiries were made on individual expenditures in Istanbul, and Istanbul was compared with other provinces of Turkey.