Ekonomik kalkınmada bilişim ve Ar-Ge faaliyetlerinin yeri ve önemi: Adana ilinde bir uygulama
Importance of informatics and research-developing activities at economic development: An application in Adana provience
- Tez No: 262034
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ekonomik kalkınma ile Ar-Ge ve bilişim teknolojisi olanakları arasında doğrudan ilişki vardır. Son yüzyıl içerisinde sanayi çağını idrak eden dünya ülkeleri teknolojik gelişime seyirci kalmamak, kalkınmak, daha iyi kalitede mal ve hizmet üretmek, daha az kaynak kullanarak ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile bilişim teknolojisine ve bilimsel Araştırma-Geliştirme faaliyetlerine önem vermeye başlamışlardır.Böylece gelişme ölçütü olarak, artık kişi başına demir-çelik, çimento, otomotiv sanayi ürünleri gibi mal üretimine dayanan ölçüler yanında toplumların bilgi toplumu olup olmadıkları ya da Araştırma- Geliştirme faaliyetlerine ne kadar yatırım yaptıklarına göre değerlendirilmeye dayanan ilkeler de kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada Bilişim ile Ar-Ge çalışmaları ekonomik kalkınma ile ilişkilendirilerek incelenmiş ve günümüzün değişen koşulları içinde nereye varıldığı hakkında bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme, Adana ilinde faaliyet gösteren sanayi firmaları üzerinde yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler esas alınarak yapılmıştır. Sonuçlara göre, firmalar çağın gerektirdiği bu yeni anlayış olan bilişim teknolojisini kavrayamadıkları ve kendi bünyeleri içerisinde Ar-Ge çalışmalarına başvurmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There is a direct connection beetween research-developing and informatics facilities with economic development. World countries which comprehended industry age in last century attached importance to informatics technology and scientific research- developing for not be just a spectator to technologic development, to be developed, to manufacture beter quality products and service, to supply their need by using less source.As a matter of fact, situation happened like that, the criteria of development shows by personal percentage iron-steel, concrete, otomotive industry and indispite of those, principles used as a criteria; how big enlightenment society and how much investigated for Research- Developing.In that study has been made an evaluation about informatics and research and developing works which concerned to economic development and checked where recahed in our nowadays conditions. This evaluation has been made with surveys collected from companies which has activities in Adana region. Acording results, companies have not comprehended importance of informatics sectors which is very new nowadays and they do not apply to research and developing in their own.