Türkçe öğretiminde eski Türk edebiyatı eserlerinden faydalanma yolları (8-15. yüzyıl)
The ways to benefit from the works of old Turkish literature in the Turkish education (8-15th century)
  1. Tez No: 262035
  2. Yazar: LEMAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada Türkçe öğretiminde 8-15. yüzyıllar arası eski Türk edebiyatı eserlerinden faydalanma yolları araştırılmıştır. Çalışmanın amacı Türkçe öğretiminde eski Türk edebiyatı eserlerinden faydalanılabileceğini ortaya koymak ve bu eserlerin Türkçe öğretimindeki yeri ve önemi hakkında bilgi vermektir. Bu amaçla çalışmamızda 8-15. yüzyıllar arası eski Türk edebiyatı eserleri taranarak ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitabında yer alabilecek eserler belirlenmiş, etkinlikler yoluyla bu eserlerin Türkçe öğretiminde faydalanabileceği gösterilmiştir. Tezin birinci bölümünde dilin önemine değinilerek Türkçe öğretimi ve dilin kültürel boyutuna dikkat çekilmiş ve Türkçe ders kitaplarında kültürel aktarım ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde 8-15. yüzyıllar arası eski Türk edebiyatı eserlerinden örneklemeye alınan metinlerden Göktürk Kitabeleri, Dede Korkut Hikâyeleri, Kutadgu Bilig, Atabetü'l-Hakâyık, Yunus Emre'nin Şiirleri ve Mesnevi hakkında bilgi verilmiş ve bu eserlerin Türkçe öğretimindeki önemine dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümde ise örneklemeye alınan metinlerin etkinlikler yoluyla Türkçe ders kitabında yer alabilecek şekli belirtilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın sonuçları yer almaktadır. Araştırmada 8-15. yüzyıl eski Türk edebiyatı eserlerinden on dokuz metin incelenmiştir. Bu inceleme neticesinde Türkçe öğretiminde eski Türk edebiyatı eserlerinden faydalanma yolları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Turkish education the ways of benefiting from the works of old Turkish literature between 8-15th century have been investigated. The aim of the study in the teaching of Turkish is to reveal that will be able to benefit from the works of old Turkish literature and these works is to provide information about the importance and location in the teaching of Turkish. In our study by scanning the old Turkish literature and works between 8-15th century, the works that may take place in 6,7 and 8th grade Turkish course books were defined and it was shown that may benefit the works through activities in the Turkish education. In the first part of the thests by being referred to the importance of language it has been drawn attention to the Turkish education with the cultural dimension of language and it has been emphasized cultural transmission and its importance in Turkish course books. In the second section, it has been provided information about the Göktürk İnscription, The Dede Korkut Stories, Kutadgu Bilig, Atabetü?l-Hakâyık, Yunus Emre Poeties and Mesnevi from texts received as a sample from the works of the old Turkish literature between 8-15th century. In the third section it has been pointed out the form that may take place in Turkish course books via the activities of the texts obtained by the sampling. In the fourth part there are the results of the study. In the study it was examined nineteen texts from the works of old Turkish literature between 8-15th century. As a result of this study it has been determined ways to benefit from the works of old Turkish literature in the Turkish education.