Genç bayan judocuların leptin düzeylerine müsabaka dönemi antrenmanının etkisi
Young female judoist's level of leptins effect during exercise
  1. Tez No: 262057
  2. Yazar: NURİ MUHAMMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RÜÇHAN İRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yaptığımız bu çalışmaya; genç bayanlar(16?19 yaş arası) judo milli takımı kampındaki 15 Bayan Judocu katılmıştır. Yapılan bu çalışmada denek sporcuların 6 haftalık müsabaka dönemi judo antrenman programı öncesinde ve sonrasında leptin, insülin, glikoz, laktat, L.D. H ve C.P.K değerlerindeki değişmeler gözlemlenmiştir. Genel olarak egzersizin serbest yağ asidi ve glikoz metabolizmasını artırdığı bilinmektedir. Leptinin gıda alımını azaltmak ve enerji tüketimini artırmak gibi fizyolojik etkileri göz önüne alındığında, birçok araştırıcı leptin ve egzersiz arasındaki ilişkiyi araştırmaya yönelmiştir. Bizimde yaptığımız çalışmada amacımız müsabaka dönemi egzersizi, leptin ve kas hasarı ile egzersiz arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmaya katılan deneklerin yaş, boy, kilo değerleri, vücut kitle indeksi, aerobik güç, anaerobik güç, vücut yağ yüzdesi, İnsülin, glikoz, laktat, L.D. H, C.P.K ve leptin değerlerinin antrenman öncesi ve antrenman sonrası ölçümleri alınmıştır. Yapılan ölçümler neticesinde yaş ve boy değerlerinde herhangi bir değişim görülmemiştir. Bunun yanı sıra ölçüm yapılan diğer değerlerde ise; kilo değerlerinde -3,52'lik, Vücut kitle indeksi'nde -3,52'lik, anaerobik güçte -2,43'lük, vücut yağ yüzdesinde -3,21'lik ve Aerobik güçte de -3,52'lik anlamlı değişiklikler gözlemlenmiştir. Diğer değerlerde ise; İnsülin seviyesinde -0,57 `lik ve glikoz seviyesinde -0,34'lük anlamlı olmayan bir düşüş görülürken, yapılan ölçümlerde Laktat seviyesinde -2,20'lik, L.D. H seviyesinde -2,92'lik ve C.P.K seviyesinde de -1,34'lük anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir. Leptin seviyesinde de -1,97 `lik anlamlı bir değişiklik gözlemlenmiştir. Sonuç olarak yaptığımız çalışmada serum leptin düzeyi anlamlı sayılacak şekilde düşük çıkmıştır. Yaptığımız çalışma sonucunda leptin seviyensin anlamlı şekilde düşük olmasına rağmen, leptin seviyesindeki değişikliğin çok fazla olmamasının nedeni olarak ise; deneklerin bayan olması, antrenman süresinin kısa olması, antrenman şiddetinin müsabaka dönemi antrenman programı olduğundan sona gelinirken antrenman şiddetinin azalmasının ve kan örneklerinin istirahat zamanında ve denekler aç iken alınmasının etkisi olabileceği düşünülmektedir. Yapılan çalışmada, çalışmanın süresinin daha uzun olması ve egzersiz şiddetinin sürekli ve kademeli olarak artırılması halinde serum leptin düzeylerinde daha belirgin ve anlamlı değişmelerin yaşanabileceği kanaati ve sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
15 female judoists at Young Women?s (aged 16-19) Judo National Team camp took part in this study. In this study, before and after 6-week competition period of judo exercise program, changes in the values of leptin, insulin, glucose, lactate, L.D.H. and C.P.K. of the subjects have been observed. In general, it is known that exercise increases metabolism of trans fatty acid and glucose. Many researchers have aimed to study the relation between leptin and exercise regarding the physiological effects of leptin such as reducing food intake and increasing consuming energy. Our aim in this study is to research exercise in the period of competition and the relation between exercise and leptin and muscle damage. Leptin, L.D.H, C.P.K., lactate, glucose, insulin, body fat percentage, anaerobic power, aerobic power, body mass index, age, height and weight values of the subjects have been measured before and after the exercise. As a result of the measurements, no change has been observed at the values of age and height. However, some significant changes have been observed at other measured values; at height values: -3,52, at body mass index: -3,52, at anaerobic power: -2,43, at body fat percentage: -3,21 and at aerobic power: -3,52. At other values; while nonsignificant decrease has been observed at insulin level: -0,57 and glucose level -1,34, significant changes have been observed at lactate level -2,20, L.D.H. level -2,92 and C.P.K. level -1,34. At leptin level, a significant change measuring -1,97 has been observed . As a result of the study, serum leptin level comes out significantly low. Although the leptin level is significantly low, the reasons of minor change at leptin level are thought to be the female subjects, short exercise duration, reduction of exercise intensity through the end due to competition period exercise program, taking blood samples while the subjects are hungry and taking a rest. In this study, it is concluded that at serum leptin level more discernable and significant changes can take place if exercise duration is longer and exercise intensity is increased constantly and gradually.