Örgüt kültürü tipleri ile yönetim tarzları arasındaki ilişkinin kamu örgütlerinde incelenmesine yönelik bir araştırma
A study at the public organizations to observe the relation between the types of organizational culture and management styles
  1. Tez No: 262076
  2. Yazar: NİHAN ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüz koşullarında, özellikle de rekabetin yoğun yaşandığı bu dönemde kurumlar daha iyiyi yakalayabilmek adına kendilerini geliştirme çabası içindedirler. Bu çabanın bir ayağı olan kurumların mevcudiyetini sürdürmesinde en önemli faktörlerden biri olan örgüt kültürü ve bu kültürü kurumda kalıcı kılmada yönetimin ne derece destek olduğu büyük önem arz etmektedir. Çünkü güçlü bir kültür oluşturmak ve bu kültürü kurumda kalıcı kılmak için örgütlerin yönetim tarzının bu amacı destekler nitelikte olması lazımdır. Bu tez çalışmasında amacımız örgüt kültürü ile yönetim davranışları arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin yönü ile birlikte önemini incelemektir. Kamu kurumunu seçmemizdeki asıl amaç ise bu tarz çalışmaların özel sektörde yoğunlukla yapılıyor olmasına karşılık, kamu kurumlarında değişimin ve yeniliklerin daha yavaş takip edilmesi ile bu çalışmalara pek yer verilmiyor olmasıdır. Özel sektör kuruluşları, piyasada tutunabilmek adına diğer firmalarla sürekli bir rekabet ortamında bulunduklarından kurumsal gelişime önem vererek farklılık yaratmaya çalışırlar. Kamu kuruluşları ise devlet kökenli olmalarından dolayı genelde değişime kapalı bir yapı sergilemektedirler. Ancak son dönemlerde de kamu kuruluşlarında kalite hizmet anlayışının gelişimi ile ilgili çalışmalar yapıldığı gözlenmiştir. Bunlara örnek olarak; Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı mükellef odaklı hizmet anlayışı çalışmaları ve kurum kültürel yapısının değişiminde görülen, uzmanlaşma hareketleri v.b çalışmalar ile kamuda da bir hareketlenme yaşandığı görülmektedir. Buradan hareketle araştırmamızda, kamu kurum yapısının bu değişime ne kadar müsait olduğunun, çalışanlar tarafından bu gelişmelerin algılanıp algılanmadığının, algılanıyorsa ne yönde algılandığının, yönetimin bu konularda nasıl bir tavır sergilediğinin ve kurum kültür yapısının demokratik yoksa bürokratik mi özellikler taşıdığının, analizi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At today?s circumstances, especially where the competition is at the top level, enterprises are making too much efforts to develop theirselves. One of the most important factors for these enterprises to keep their existence safe is organizational culture and the degree of how management support to place the culture inside the organization permanently. It?s needed for the management support to create a strong culture and make it consistent. At this thesis practice, it is aimed to observe the relation between the organizational culture and types of management styles, the direction and the importance of this relation. The main purpose to choose a public enterprise is the existences of these kinds of studies are higher than public enterprises and it might also be slower to follow the innovation and change at a public enterprises. Because the private sector enterprises are always in a competition with their rivals at the market, they care for the development of their organization and try to make a difference. Apart from private sector, public enterprises have a structure that is not open for change because of being a government based instution. Nowadays, it?s observed that some studies are being made to increase the quality of service. An example is the Presidency of Revenue Administration of Ministry of Finance is keeping a tax-payer driven strategy and caring for a more expertised labour power at the organization. By this reality, it is aimed to observe how possible the public organization is for the change and whether the staff perceived or not these developments, if percieved to view the direction of the perception, the role of the management and to analyze the structure of the organization whether the bureaucratic or democratic.