Kurumsal sürdürülebilirlik ölçümü: Avrupa ve ABD şirketlerinin sektörel bazda karşılaştırmalı analizi
Measuring corporate sustainability: Sectoral comparative analyze of europe and USA companies
- Tez No: 262077
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kurumsal sürdürülebilirlik kavramı, özellikle Dünya Çevre ve Gelişme Komisyonu'nun (WCED) 1987 yılında yayınladığı Brundtland Raporu'yla birlikte dünya çapında çok önemli bir olgu haline gelmiştir. Brundtland Raporu, sürdürülebilir kalkınmayı ?günümüz insan ihtiyaçları karşılanırken, gelecek kuşakların ihtiyaçlarının da dikkate alınması? şeklinde tanımlamıştır. Bu tanımdan hareketle sürdürülebilir olmayı amaçlayan organizasyonlar, çevreden aldıkları kaynakları etkin biçimde kullanmak ve üretilen mal ve hizmetlerin geri dönüşümünü sağlayarak kaynak israfının önemlenmesi için çaba gösterirler. Bu çalışmanın amacı, kurumsal sürdürülebilirlik kavramının gelişimi ve önemi hakkında bilgi vermek ve kurumsal sürdürülebilirlik performansının ölçümünü yapmaktır. Çalışmanın içeriğinde, Küresel Raporlama Girişimi'nin (GRI) listesinde yer almış 175 firmanın, sektörler ve bölgesel düzeyde karşılaştırmalı kurumsal sürdürülebilirlik performansı ölçülmüştür. Ölçümün hazırlık aşamasın göstergelerin ağırlıklarının hesaplanması için Entropi yöntemi kullanılmıştır. Şirket verileri ve ağırlıkları belirlendikten sonra ise, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri'nden (ÇKKVY) TOPSIS kullanılarak karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Avrupa şirketlerinin, ABD merkezli şirketlere göre kurumsal sürdürülebilirlik performanslarının daha yüksek olduğu, Avrupa şirketlerinin ait oldukları ülke bağlamında ise, İspanya'nın en sürdürülebilir şirketlere sahip olan ülke olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corporate sustainability has become a very important fact in worldwide especially with Brundtland Report that has been published in 1987 by World Commission on Environment and Development (WCED). Brundtland Report describes the corporate sustainability as“ while meeting with human needs, coming generation needs also should be taken into consideration”. Following this description, the organizations who have the purpose to be sustainable begin to make an effort to use the sources effectively and to avoid the source loss by recycling the production goods and services. The purpose of this study is the development of corporate sustainability and shows the importance of it. It measures of corporate sustainability performance. In the content, there are 175 corporates from the list of Global Reporting Initiative (GRI). Their corporate sustainability performances have been measured comparatively on the sectoral and regional levels. Entropy method has been used to calculate the weights of the indicators in the pipeline. After the corporate datas and weights are determined, the comparative analyze has been made by using TOPSIS from Multi Criteria Decision Making Model (MCDM). As a result of this study, European companies?s corporate sustainability performances has found higher than the American companies?s performances. Among the European countries, Spain has the best sustainable companies.