Türkiye'deki holdinglerde kurumsal risk yönetimi üzerine bir uygulama
A study about the enterprice risk management in the holding companies in Turkey
  1. Tez No: 262094
  2. Yazar: AYBEN SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz iş dünyasında işletmeler her geçen gün daha karmaşık risklerle karşılaşırken, gelişen ve yenilenen risk yönetim modelleri ile çözümler sağlanmaya çalışılmaktadır. Kurumsal Risk Yönetimi, işletmelerin tüm paydaşlarının sorumluluk ve haklarını riske odaklamayı, entegre risk yönetim uygulamaları ile risklerini daha iyi yöneterek fırsatları görebilmelerini kapsayan bir model olarak özellikle holding yapısındaki işletmelerde kullanılmaya başlanmış mevcut en gelişmiş modellerden birisidir. Bu çalışmada, henüz Türkiye'de yeni bir kavram olan ?Kurumsal Risk Yönetimi? uygulamalarını tanıtmak ve bu uygulamaları kullanan holdinglerde çalışanların riske karşı tutumlarını ölçmek amaçlanmıştır.Çalışmada, Türkiye'nin önde gelen holdinglerinin çalışanlarına anket uygulanmıştır. Anketin uygulanmasının ardından holdinglerdeki risk yönetimi çalışmaları, çalışanların özellikleri ve risk kültürü ile ilişkisi araştırılmıştır.Araştırmaya katılanların %18'i kurumsal risk yönetimi kavramından çok uzakta iken geriye kalan %82'lik kısmın risk farkındalıkları oldukça yüksek çıkmıştır. Bu durum, kurumsal risk yönetiminin iki temel özelliğinden birisi olan, tüm paydaşlarca riske odaklanmanın Türkiye'deki işletmelerde noksan kaldığını göstermektedir. Araştırmaya katılanların %23,9'u lisansüstü öğrenim görmüştür. Lisansüstü öğrenim görmüş kişilerde akademik bir çalışmaya katkı sağlama bilincinin daha yüksek olmasının da etkisi olmakla beraber çalışanların öğrenim durumunun bu kadar yüksek olması Türk firmalarda eğitime verilen önemi de vurgulamaktadır. İşletmeler çalışanlarına kurumsal risk yönetimi faaliyetleri üzerine yeterli eğitimi verdikçe ve çalışanların risk yönetimi faaliyetlerinde sorumluluk almasını sağladıkça kurumlara risk kültürünün yerleşeceği, kurumsal risk yönetimi uygulamalarının da daha etkin olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
However companies run into more complicated risks everday in nowadays business world the solutions are seeking in the growing and refreshing risk management models. Enterprice Risk Management is one of the most improved models that is especially begun to use in holding companies that focuses the company shareholders? responsibilities and allowances to risk, they can see better their risks, they manage their risks so that they can see the oportunities with these intagrated risk management technics. The intentions of this research are presenting the new concept ?Enterprice Risk Management? activities and measuring the behaviours of the employees to the risk in the holdings that uses these activities.A survive has applied to the employees of leading holding companies in Turkey in the research. Following the survey, the connection between the risk management activities, the characteristics of the employees and risk culture are studied.Somehow 18% participants are too far to the comcept of risk management the other 82% participants have very high risk awareness. This situation shows us focusing to risk by all of the company shareholders which is the one of the two main specialities of ERM is incomplete in the companies in Turkey. %23,9 participants are post graduated. However the post graduated people are more conscious with the academic researchs, this high education level shows us how much the education level of the employees is important in Turkey firms. It is clear if the companies teach their employees about the ERM activities and make them taking responsibility in the risk management activities, the risk culture will settle and ERM activities will be effective.