Hayat sigorta şirketlerinde bağımsız denetim ve bir uygulama
Independent audit at life insurance companies and an implementation
  1. Tez No: 262095
  2. Yazar: FATİH BAYRAM UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ARZU ÖZSÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Günümüzde hayat sigorta şirketleri sermaye piyasasının önemli aktörlerinden biri olup ülkelerin ekonomilerini makroekonomik anlamda etkileyen fonların oluşumununda büyük katkı sağlamaktadırlar. Bu fonlar yatırımcıların tasarruflarıyla sağlamış oldukları primlerle oluşturulmaktadır. Sermaye piyasasındaki bu yatırımcıların karşı karşıya oldukları temel risk ise asimetrik bilgi dağılımıdır. Bu sebeple sermaye piyasasındakiduzenlenmelerin temel amacı yatırımcıların korunmasıdır. Bağımsız denetimin önemi de bu noktada ortaya cıkmakta ve sermaye piyasasında güvenilir bilgiye duyulan ihtiyaç bağımsız denetimi gerekli kılan nedenlerin başında gelmektedir.Bu çalışmada sigortanın ve hayat sigortacılığının önemi ve Hazine Müsteşarlığı düzenlemeleri açısından hayat sigorta şirketlerinde bağımsız denetimin uygulamalarının nasıl yürütüldüğü üzerinde durulmaktadır. Yapılan çalışma kapsamında, Türkiye'de faaliyet gösteren üç hayat sigortası şirketinin yılsonu taslak temel finansal tabloları kullanılarak tek bir şirket şeklinde, hesap grupları karşılaştırmalı olarak incelenmiş veçeşitli analitik ve detay testlerle hayat sigorta şirketlerinde bağımsız denetim uygulamalı olarak ortaya konmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak sigortacılığı da içeren işlem miktarının yüksek ve veri miktarının oldukça yoğun olduğu finansal sektörlerde, bağımsız denetiminin gerekliliği ve bağımsız denetim çalışmalarının analitik testlerle desteklenmesinin önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, life insurance companies are one of the most important agents of capital markets and provide a significant contribution in formation of funds which have affected economies of the countries in macroeconomics perspective. These funds have been formed with premiums provided by savings of investors. The basic risk that investors confront in capital markets is asymmetric information distribution. Thence; the main purpose of regulations in capital market is protection of investors. The significance ofindependent auditing comes into at this point and the requirement to the reliable information is the fundemental cause that makes independent auditing essential. In this study, basically accentuated on importance of insurance and life insurance and how conducted of independent auditing operations in life insurance companies in terms of regulations of Undersecretariat of Treasury. Within the scope of the study, the yearend basic draft financial statements of three life insurance companies are used as onecompany and account groups are analyzed in comparative terms and try to state independent audit at life insurance companies as applied with various analytical and testof details.In conclusion, materiality of independent audit and importance of independent audit studies with analytical procedures for financial sectors including insurance sector with high volumes of transactions and data is revealed.