Vadeli işlem piyasalarına genel bir bakış ve vadeli işlem sözleşmeleri ile riskten korunma
An general overview of futures markets and hedging with futures contracts
- Tez No: 262099
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
 - Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çıkış noktasını tarımsal ürünlerin oluşturduğu vadeli işlem piyasaları, ülkemizde 04 Şubat 2005'de ?Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası? adı altında kurulmuştur. Vadeli işlem piyasaları, son yıllarda işlem hacmi günden güne artan, içinde yeni finansal ürünlerin yer aldığı bir piyasadır. Vadeli piyasalarda işlem gören ve düşük bir teminat ile yüksek kazanç elde etme fırsatı sunan türev ürünler, yerli ve yabacı yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Yurtdışındaki diğer vadeli piyasalar ile karşılaştırıldığında ürün çeşitliliği az olan piyasamıza yeni ürünlerin kazandırılması çalışmaları devam etmektedir.Bu tez çalışmasında, vadeli işlem piyasaları hakkında genel bir bilgi verildikten sonra vadeli piyasalarda işlem gören vadeli sözleşmeler (futures) üzerinde durulmuştur. Döviz, endeks, faiz ve emtia vadeli sözleşmelerinin işlem gördüğü borsamızda işlem hacmi en yüksek olan endeks vadeli sözleşmelerin, riskten korunmak isteyen yatırımcılar için etkin korunma sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında E-views programı kullanılarak, spot ve vadeli piyasalarda yer alan İMKB30, İMKB100 endeksi ve Amerikan dolarının iki piyasa arasındaki ilişkileri, durağanlıkları ve ortak bir trend takip edip etmedikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Futures markets that constituted by agricultural products of exit point,was founded on the 4th February 2005 in Turkey,under the name of“Futures and Options Exchange”. In recent years, futures markets volume increases day to day and includes new financial products. The derivative products that traded in futures markets and offer high capital opportunity with low cost, attract attention of domestic and foreign investors. new products gaining work to the market which little product diversity existent,compared with the other markets in abroad,continues.In this thesis,after giving general information of futures markets, concentrates on futures contracts which traded in future markets.Currency, index,interest and commodity future contracts that traded in our stock market index futures contracts, which have the highest volume,had been investigated that whether provides active protection for the investors who wish protect from risk.By using E-views program in the scope of the research, the spot and futures markets İMKB30, İMKB100 index and U.S. dollar the relationship between the two markets,stationarity and a common trend whether follow-up, had been analyzed.