İktisatta formalist devrim
The formalist revolution in economics
- Tez No: 262100
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Aslında geçmişi çok eskilere dayanan ama özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası yoğunluk kazanan metodoloji tartışmalarına kayıtsız kalmak mümkün değildir. ?İktisatta Formalist Devrim? olarak adlandırdığımız bu çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. İktisatta kullanılan matematiğin olumlu ve olumsuz yanlarının ele alınmasının yanı sıra bu noktaya nasıl bir süreçten geçilerek gelindiği incelenmektedir. Yapılan eleştirilerin odağında genelde hakim iktisat olarak tanımladığımız Neoklasik iktisat olduğu için, Neoklasik iktisadın temel varsayımları, getirilen eleştiriler ve son zamanlarda gelişen yeni iktisat dallarındaki çalışmalara da kısaca değinilmektedir. İktisadın formalleşmesi derken sadece iktisadi bilginin üretimini ve yapısını değil aynı zamanda iktisat eğitim sistemindeki formalleşmeye de dikkat çekilmektedir. Çalışmamızın sonucunda ise iktisatta matematiğin tamamen gereksiz olduğunun söylenemeyeceği gibi, iktisadın, matematiğin bir alt dalı gibi görülmesinin de doğru olamayacağı değerlendirilmesi yapılmaktadır. İktisat, tek bir yöntemin kullanılmasıyla anlaşılamayacak kadar kompleks ve birbirine bağlanmış bir araştırma alanıdır. Bu yüzden çok çeşitli yaklaşımlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It is not possible to remain indifferent to the debate on the methodology of economics which in fact has a long history with increased intensity in debates especially after The Second World War. This study, entitled ?The Formalist Revolution in Economics?, is composed of three main sections: In addition to discussing positive and negative aspects of the place of mathematics in economics, the process through which current state is achieved will be analyzed in a historical perspective. Since neoclassical economics, or so-called mainstream economics, is generally at the center of the discussions and criticisms, basic assumptions of neoclassical economics, criticisms and recent developments in economics will be addressed briefly. By ?formalization of economics? we mean not only production and structure of economic knowledge, but also the formalization in the economics education. Overall, this study concludes that one cannot claim that mathematics is not necessary in economics, yet this does not mean that economics can easily be seen as a branch of mathematics. Economics is a complex and interconnected area of research which can not be understood solely using a single approach. Therefore, many different approaches are necessary.